Fläskfile
När vi åt kött brukade vi göra så här:
Skiva fläskfilén och stek och krydda med salt och peppar. lägg skivorna i en ugnsfast form och slå på en krämig champinjon- och vitlöksfärskostsås och täck formen med smördeg och in i ugnen.
eller:
skivade och stekte fläskfilén med salt och peppar. la i en ugnsfomr med en sparrisstuvning och så ost ovanpå och in i ugnen.
eller:
Skårade fläskfilén och fyllda med antingen vitlökssmör, chilismör eller pesto. Band ihop filén och in i ugnen.
eller.
tärna fläskfilen och bryn med salt och peppar och lägg i en gryta. slå på någon form av grädde och ha i syltlök, hackade inlagda vitlöksklyftor, soltorkade tomater (ta gärna lite av oljorna från båda, räcker med bara litegrann), lite sambal oelek, soja, salt och peppar och så servera med ris och sallad