• cat77

    Pruta hos bilhandlare

    Jag kommer snart köpa bil, troligtvis ett par år gammal för omkring 100 000 kr. Vill använda bilhandlare då det känns tryggast.
    Bör man pruta på beg.bilköp alt kräva att få med vinterdäck ? Hur har ni gjort ? Kom gärna med tips!

  • Svar på tråden Pruta hos bilhandlare
  • cat77
    épouse skrev 2009-04-15 20:03:37 följande:
    Rimlig prutmån är ca 8 - 12 %. Men för all del pruta så mycket det går. Pruta in vinterdäck självklart. Annars borde handlarn sänka priset så pass att du kan köpa vinterdäck för mellanskillnaden. Vilken bil är det du är intresserad av? Länk?
    Troligtvis blir det en Ford focus 06-08, det finns ju en del att välja på så det blir till att åka runt och kolla nästa vecka.

    www.bytbil.com/bilar/begagnade/ford/focus/mvwparbg/!

    Tex den här har varit hos bilhandeln sedan 08-11 enligt uppgifter hos transportstyrelsen så de borde ju gå att pruta rätt bra.
  • cat77

    Tack alla för bra svar!

    Vad tror ni om att erbjuda 90 + kräva gratis däck för en bil (ford focus i det här fallet) som legat ute länge med pris runt 105-110 000 ? Vill ju inte skämma ut mig helt, det blir mitt första bilköp ju. =)

Svar på tråden Pruta hos bilhandlare