Inlägg från: superagge |Visa alla inlägg
  • superagge

    Vi gör det så bra.

    När jag läser "dåligt rykte" så dyker Malou-Stella från tv programmet unga mödrar upp i mitt lilla huvud. Varför vet jag inte, eller jo det gör jag.. Man kan väl inte lämna allt ansvar på ens mamma när man fött ett litet barn till världen? Och då menar jag precis allt ansvar! Det var ju precis som om Malou-Stella fått en lillebror ist för en son... Eller är det bara jag som är väldigt analyserande? =)

    Tankarna går väldigt runt i huvudet just nu!

  • superagge

    Men sen akn jag inte säga att hon ger en dåligt rykte för det! Alla är vi olika, vi lär oss olika och vi har olika bakgrunder! Alla gör säkert så gott de kan, mer eller mindre.

  • superagge
    hannahlilla skrev 2009-04-27 12:39:49 följande:
    Fast Malou-Stellas mamma har också ett ansvar i det hela, att så enkelt bara ta över ansvaret är heller inte okej, inte bra för henne själv, dottern eller barnbarnet.
    Håller fullkomligt med dig! Malou-Stellas mamma måste ju sätta ner foten och visa klart och tydligt vad det är som gäller.
  • superagge

    Okej! Jag har aldrig vetat själv hur det är att bo hemma och få barn. Jag hade nästan nyligen flyttat till en lgh. Men jag kan tro att om jag skulle bo kvar hade det blivit hus i helvete rent ut sagt om min mamma/pappa skulle vara på en varje dag!

    Min mamma däremot fick en dotter när hon var 14 år. Hon bodde självfallet hemma då och det gick tydligen bra.. I något år iaf.. Tror jag=)

  • superagge

    Ja, det kan bli både positivt och negativt antar jag=) Men det är väl ganska skönt med en back up plan, att du vet att din mamma kan hjälpa dig om du behöver det? Eller det har gått mycket till överdrift? Förlåt, jag är ganska nyfiken..

    Jasså, vart ska ni flytta? Vad skönt!!

Svar på tråden Vi gör det så bra.