• LadyLee

    Ståbräda

    Det spelar säkert in vilket typ av ståbräda du väljer och hur tung vagn du har för övrigt. Jag har en Teutoniabräda med luftpumpade hjul som fästs vid en kula på vagnen. Den rullar verkligen hur lätt som helst och svänger enkelt. Jag tycker knappt det känns att man har brädan där. Däremot är det ju precis som Anna123 säger att det blir en lite konstig gåställning med ståbräda, jag brukar gå vid sidan av vagnen och har inga problem att bara skjuta vagnen med en hand.

  • LadyLee

    Jag har en Emmaljuga Citycross och har lyckats fästa Teutonias fästkula på den, men fick bruka lite våld för att få den att passa. (Man måste ju köpa en adapter att sätta på Emmaljunga, men det gäller ju oavsett modell och den är billig) Men jag ville gärna ha den brädan www.teutonia.de/index.php

  • LadyLee

    Nej adaptern är till Emmaljungan, det är ett tillbehör som man behöver för att få dit ståbrädan. Det är samma för Emmaljunga classic som för Citycrossen. Det är en smal pinne som man fäster framför pedalen och sedan fäster själva ståbrädan i. Den kostar runt 90-100:- Det går alltså att köpa den separat om man inte vill ha Emmaljungas egen ståbräda. Det kan ju vara bra att ta med den när man kollar på olika ståbrädor så man vet om det kommer passa eller inte.

Svar på tråden Ståbräda