• Bling1975

    Sambon steril efter testikelcancer

    Min man hade redan innan diagnosen nedsatt fertilitet och vi hade gjort ett IVF försök och några frysförsök tidigare. Men precis som för din man blev han helt steril efter operationen, dvs redan innan cellgifterna. Vad det beror på har vi inte fått något svar på.

    Vi försökte några dagar innan cellgiftsbehandlingen (återfall med metastaser) plocka spermier direkt ur testikeln, men det fanns inga där heller.

    Tyvärr var han i så dålig när vi skulle lämna för infrysning innan op att det är tveksamt om någon av de ca 30 st spermier vi fick i ett strå kan klara upptiningen. Normalt sett har man några tusen per strå. Nu får vi sätta vårt hopp till de embryon vi har kvar från vårt första försök eller gå vidare med donation.

    Men om du inte har några fertilitetsproblem och din man hade ok antal spermier vid infrysningen så kommer det säkert gå bra med IVF. Visst är det ingen dans på rosor, men i jämförelse med cancern är det en barnlek.

    Var rädda om er och lycka till!

  • Bling1975

    Carrie, grattis till sonen! Så underbart när någon lyckas även om vägen dit var krokig. Hoppas din man mår bra och att ni får njuta av föräldralivet!

Svar på tråden Sambon steril efter testikelcancer