• Katie

    spricka i revbenet??

    Låter som att du fått en spricka. Har du gjort nåt speciellt då, rammlat?? Det är jättelätt att få sprickor. Tyvärr kan man inte göra något åt dem utan de får självläka..brukar ta upp mot 1 månad innan de har läkt. Det bästa är att ta Panodil mot smärtan och ev vara sjukskriven 2-3 veckor beroende på vad du har för jobb. Kan du inte kontakta vc? Då kan du få remiss för röntgen till sjukhuset och kolla upp så att revbenet inte är brutet! Är det brutet kan det nämligen punktera lungan och det är FARLIGT!!

    Att det ömmar och gör ont över revbenen kan också vara en muskelsträcknig, det kan också göra hiskeligt ont och då har man också svårt att andas! Där är det vila som gäller och lite stretchövningar..

  • Katie

    Då får du härda ut! Men var försiktig med att ställa diagnos själv..

    Jag hade spricka på revbentet 2000 och det tog ca 1.5 månad innan jag blev fri från smärtan.. Jag hostade sönder mitt revben!! Hade en rejäl influensa.. Uschamej..

  • Katie

    Har hört flera andra hosta sönder sina revben. Vanligt är det väl kanske inte. Dålig benstomme..

    Fattade först inte vad det var. Hade varit ordentligt förkyld och fick världens rethosta. Hostade tills jag spydde..urk.. Sedan fick jag fruktansvärt ont i höger sida, långt ner. Kunde inte djupandas eller ligga på den sidan. Trodde först att jag hostat och sträckt musklerna. Sen fick jag antibiotika utskrivet och doktorn sa att jag troligen hostat en spricka i revbenet men att det inte var farligt. Gjordes aldrig nån rtg kontroll. Käkade Panodil och till slut gav sig smärtan..men det var jobbigt, gick som en krokig gumma i flera veckor..

Svar på tråden spricka i revbenet??