Inlägg från: Stårschan |Visa alla inlägg
  • Stårschan

    Nagelbitning!

    Tja, vad gör man. Jag slutade själv precis som TS någon gång i gymnasiet (skaffade lösnaglar till studentbalen, och det lyckades få mig att bryta vanan). Min kollega som ska fylla 38 har fortfarande inte slutat... Inte mamma heller, nu när jag tänker på det.

  • Stårschan

    Hm. Varningar om baciller och mask i magen funkar nog bara på sådana som redan har bacillskräck.... På mig hade det varit HELT verkningslöst.

  • Stårschan

    Så såg mina naglar ut under hela min uppväxt, och så ser min kollegas naglar ut än idag...

    Det enda som NÄSTAN fungerade på mig när jag var liten (som åtminstone fick mig att överväga att försöka sluta) var löfte om knallrött nagellack om jag kunde spara ut naglarna. Hot om baciller eller bilder på fulare naglar än mina (tveksam om det fanns) ryckte jag bara på axlarna åt. Det var ju världsliga saker.

Svar på tråden Nagelbitning!