Inlägg från: Sagalin |Visa alla inlägg
  • Sagalin
    Kaktus76 skrev 2009-06-29 15:31:35 följande:
    Slänger in en fråga i väääärmen!!!När flyttade ni över era barn från spjälsäng till vanlig/utdragsbar säng?
    Jacob började sova i sin lilla utdragssäng när han var ca 1,5år.
    Saga var någonstans mellan 1,5-2år när hon började sova i en vanlig säng, vi hade de låga benen från Ikea på madrassen.
  • Sagalin
    numberone skrev 2009-06-30 19:17:08 följande:
    Vad gillar ni denna kökslampan?! och vart hittar man dessa lampor att köpa?
    Tycker båda lamporna är fina.
    De understa ser ut som Ottowa eller vad de heter som säljs på Ikea.  Ellos har haft en liknande också.
  • Sagalin
    Anton2005 skrev 2009-06-30 20:59:34 följande:
    Men nu börjar jag fundera på om det är någon inställning på våran dator som är konstig. Försöker göra ett blogginlägg men jag kan inte dela upp texten i avsnitt. Där jag skriver fungerar det men när jag förhandsgranskar sitter all text ihop. Jag vet att det är fler här som haft det problemet men minns inte om någon visste vad det var eller hur man löste det. Hmm jag är inte så teknisk
    Jag brukar få göra dubbla radavstånd för att få nya stycken.
  • Sagalin
    Anton2005 skrev 2009-06-30 21:13:37 följande:
    Villa Nordåker- Tack för grattiset...jag fyller först i morgon jag fick bara några presenter innan :) Jag gillar knoppbrädan massor. Vet du om det är julias man som gör dem eller beställer hon dem?
    Det står på hemsidan att de tillverkas på gården men jag såg någonstans idag när jag surfade runt på nätet att det fanns likadana knoppbrädor som var omålade så hon/han kanske måla dem.
    Vem vet vi kanske kan få svar av någon här?!
  • Sagalin
    LinaoMatilda skrev 2009-06-30 21:20:27 följande:
    Villa Nordåker skrev 2009-06-30 21:15:49 följande: Det är Julias man som gör dom.
    OK.
    Man skulle kanske försöka att ge sig på att göra en själv?
    Ytterligare en sak att skriva upp på min att-göra-lista.

    Undrar om jag ens kommer att göra en tredjedel av allt som jag vill göra på mina lediga veckor.
    Jag få nog ha dataförbud.
  • Sagalin
    LinaoMatilda skrev 2009-06-30 21:29:26 följande:
    Malin: Ja jag har också funderat på att försöka mig på det. Inte så mycket materialkostnader som går förlorat om jag misslyckas totalt.Anton: Det borde vara förbjudet att inte nappa på ett så bra fynd! Tänk på oss stackare i Finland som skulle behöva betala minst 4x det priset.
    Undrar hur man ska få till "knopparna"?

    Ska man rita ut på virket och sen tälja?
  • Sagalin
    Videli skrev 2009-06-30 21:36:17 följande:
    Hej i stugorna...Idag har jag fyndat 4 st leksandstolar för ynka 200 kr Synd att jag inte bodde närmare Jönköping för då skulle jag slå till på dom oxå. Har även hunnit med att för 2:a gånger lämnat tillbaka Vide´s Tripp Trapp stol. Så värdelös stolen har blivit. Nu fick jag i alla fall pengarna tillbaka och köpte en "vanlig" barnstol på IKEA Agam, men kändes konstigt att köpa en svart. Synd att den inte fanns i vitt.Hoppas det går bra för Vide nu att sitta på en sådan stol. Han har inte velat sitta i tripp trappen, uatn viljat suttit på en vanlig stol.Såg att ni diskuterade barnsängar, jag undrar när jag ska ta bort spjälen på Vides säng. Just nu känns det skönt att veta att man kan somna om på morgona utan att Vide ska upp
    Du fyndar Leksandsstolar på löpande band
Svar på tråden Vitt lantliv - del 3