Inlägg från: Käskargej |Visa alla inlägg
  • Käskargej

    Feberkramper

    Vår son hade sin första (och förhoppningsvis enda) feberkramp i fredags. Han fick väldigt hög feber över 41 grader och var helt utslagen hela dagen. Vi gav både Ipren och Alvedon men inget hjälpte. Jag hade en obehaglig känsla hela dagen att något var riktigt på tok och på kvällen låg han i vår säng. Annars ligger han alltid i sin säng, kan inte sova hos oss. Men denna gång bara kände jag att han måste ligga hos oss.
    Efter någon timmes sömn ser jag hur han blir alldeles stel, rullar upp ögonen, börjar krampa. Fyfan vad läskigt! Jag försökte prata med honom men han reagerade inte. Sen såg jag att han slutat andas. JAg har aldrig varit så rädd i hela mitt liv!
    Mannen satt med honom medans jag sprang efter telefonen. Tänkte ringa ambulans med innan jag hann ringa var krampen över. Tog själv bilen till akuten där vi fick info och krampmedicin att ha hemma.
    Jag hoppas verkligen att sonen inte behöver vara med om det igen........

Svar på tråden Feberkramper