• s k r i n d a

    Samlingstråd för oss med GBS

    Dags för ny tråd, gamla som nya är välkomna att lufta oro och tankar kring GBS under graviditet.

    Kom ihåg att titta in i tråden och berätta om din förlossning när den långa väntan äntligen är över!

    Jag kommer inte vara lika aktiv i tråden, men tycker fortfarande att det är viktigt med information om GBS under graviditet.

    Stå på er tjejer, det är en alldeles för jobbig kamp mot vården som många av oss fått/får driva. Men resultatet är värt allt slit!!

    www.socialstyrelsen.se/NR/rdonlyres/6027128A-19CA-48B3-A844-6AC00CE49AEC/10197/20081307.pdf

    www.smi.se/sjukdomar/streptokocker-grupp-b

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-06-14 20:19
    www.familjeliv.se/Forum-2-143/m42402865.html

    gamla tråden

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-07-02 11:25
    Lägger kopia på detta trådinlägg i TS eftersom många ställer den frågan just nu:

    skrollan1979

    Idag 11:12

    #90

    *
    *

    lisa73 skrev 2009-06-30 08:15:58 följande:
    Ok, jag litar mer på era läkare, min verkade opålitlig överhuvudtaget. Inga mer bad här i sommar.
    Hej,kollade lite i denna tråden då jag hade gbs under min förra graviditet,och har troligtvis det i min nuvarande graviditet oxå.Min överläkare på specialistmödravården sa att man inte får bada varken i badkar eller sjön.Så mitt råd är att inte bada alls.Endel läkare verkar ju inte ¨riktigt kloka tycker jag då man ska ta det säkra före det osäkra.Lycka till.

  • Svar på tråden Samlingstråd för oss med GBS
  • Skruttis1979
    Flapper skrev 2009-08-28 16:17:57 följande:
    Tack för svar! Vad sa de om att stanna längre på BB? Var det några problem? Vilket barn i ordningen var det? Sa din bm eller någon annan nåt om att gå över tiden? Sorry, mkt frågor!
    min bm sa inget om att gå över tiden. Men jag hade också en väldigt bra bm som tog in odlingar på mig med jämna mellanrum och jag fick penicillin då jag hade höga halter och symtom som sammandragningar och ont i magen.

    på bb sa de inget alls. Jag var förstagångsförälder då så de lät mig stanna "så länge jag ville".
  • Flapper
    Skruttis1979 skrev 2009-08-28 16:23:00 följande:
    min bm sa inget om att gå över tiden. Men jag hade också en väldigt bra bm som tog in odlingar på mig med jämna mellanrum och jag fick penicillin då jag hade höga halter och symtom som sammandragningar och ont i magen. på bb sa de inget alls. Jag var förstagångsförälder då så de lät mig stanna "så länge jag ville".
    Ok. Gissar att jag får klippa navelsträngen hemma då det är mitt tredje barn... Sak kolla lite mer med detta om att gå över tiden. Tack för din tid!
  • SnipSnapSnut

    Jag provar här inne där ni verkar kunniga inom detta och hoppas på svar då ingen svarat i min egen.

    Jag fick för några år sedan reda på att jag hade streptokock B i slidan. Alltså man tog ett odlingsprov från flytning och livmodertapp. Fick pencillin.

    Nu är jag gravid och har inte tänkt så mycket på det. För kanske 12 veckor sedan gjordes en urinodling då jag hade ont där nere i magen. Det visade på en mindre mängd bakterier men behövdes tydligen inte göras något åt....vet ej vad för bakterier?

    Nu är jag i v. 30 och har sedan en vecka tillbaka fått så mycket sammandragningar och ilningar. Det molar långt ner och framförallt trycker det neråt.

    Jag fick därför lämna in ett urinprov häromdagen. BM testade med en urinsticka mot urinväginfektion och det visade inget. Så mina frågor är:

    1. Visas dessa bakterier alltid på urinprovssticka eller måste man göra en odling för att hitta dem?

    2. Om man har streptokocker i slidan så om jag hade för några år sedan, har man det då också alltid i urinen? Eller kan det visa neg. i urinen fast att man har det i slidan?

    3. Är det bara streptokocker i urinen som är farligt för barnet eller är det även i slidan så som jag hade innan?

    Jättetack om ni kunniga här inne vill svara...

    Har l

  • Skruttis1979
    Flapper skrev 2009-08-28 16:39:35 följande:
    Ok. Gissar att jag får klippa navelsträngen hemma då det är mitt tredje barn... Sak kolla lite mer med detta om att gå över tiden. Tack för din tid!
    haha!! Du åker in och får ab-droppet bara osså hem sen och föder själv!!

    nä, men iaf här i stan (GBG) så blir man inte hemfösad direkt om man uttrycker oro eller nåt sånt. De flesta VILL ju hem liksom, så jag tror att de som står på sig att de vill stanna en natt extra, får det.
  • Anna65
    SnipSnapSnut skrev 2009-08-28 17:44:17 följande:
    Jag provar här inne där ni verkar kunniga inom detta och hoppas på svar då ingen svarat i min egen. Jag fick för några år sedan reda på att jag hade streptokock B i slidan. Alltså man tog ett odlingsprov från flytning och livmodertapp. Fick pencillin. Nu är jag gravid och har inte tänkt så mycket på det. För kanske 12 veckor sedan gjordes en urinodling då jag hade ont där nere i magen. Det visade på en mindre mängd bakterier men behövdes tydligen inte göras något åt....vet ej vad för bakterier?Nu är jag i v. 30 och har sedan en vecka tillbaka fått så mycket sammandragningar och ilningar. Det molar långt ner och framförallt trycker det neråt. Jag fick därför lämna in ett urinprov häromdagen. BM testade med en urinsticka mot urinväginfektion och det visade inget. Så mina frågor är:1. Visas dessa bakterier alltid på urinprovssticka eller måste man göra en odling för att hitta dem?2. Om man har streptokocker i slidan så om jag hade för några år sedan, har man det då också alltid i urinen? Eller kan det visa neg. i urinen fast att man har det i slidan? 3. Är det bara streptokocker i urinen som är farligt för barnet eller är det även i slidan så som jag hade innan?Jättetack om ni kunniga här inne vill svara...Har l
    Hej, här kommer svar på dina frågor.
    1. Nej, odling måste göras och speciellt begeras att de undersöker GBS.
    2. Nej, man har det inte alltid i urinen också. Har jag förstått allt rätt så är det vid höga halter det finns i urinen. Dvs det kan visas negativt i urinen när det finns i slidan.
    3. Båda är farliga, men när det har kommit till urinen tror jag att det är högre bakteriehalt.
    Hoppas dessa svar underlättar för dig, kramar.
    Flapper skrev 2009-08-28 15:53:15 följande:
    Här är en nybliven GBS:are som undrar om det är ok att gå över tiden? Fick för mig att man helst inte ska göra det...
    Det är ok att gå över tiden, men var uppmärksam på ifall förlossningen är i gång eller att vattnet går eller börja läcka, då måste du omgående. Ifall du har haft bakterier i urinen under gravidteten ska du dessutom få dropp minst 2 timmar innan förlossningen.
    Avelyn skrev 2009-08-28 14:43:34 följande:
    De berättade att jag sist hade Gbs på 100 000. Han sa att det var ett mkt lågt värde. Är det sant ?
    Som full av förhoppningar redan har svarat, så är riktlinjen för behandling med antibiotika 100 000. Men tyvärr är det så att inte alla Landsting har detta inskrivit i rutinen om GBS. Jag har två rutiner angående GBS här hemma ifrån två olika sjukvårdsområden inom samma landsting. I den ena står det klart och tydligt:
    Signifikant mängd GBS i urinen (>100 000/ml) ska antibiotikabehandlas. Kontrollodling behövs ej om avsaknad av symtom.

    Kramar till er alla och lycka till.
    ♥ Mamma till Änglapojke 09 och två Döttrar 92 & 89 ♥♥
  • Flapper
    Skruttis1979 skrev 2009-08-28 19:43:50 följande:
    haha!! Du åker in och får ab-droppet bara osså hem sen och föder själv!! nä, men iaf här i stan (GBG) så blir man inte hemfösad direkt om man uttrycker oro eller nåt sånt. De flesta VILL ju hem liksom, så jag tror att de som står på sig att de vill stanna en natt extra, får det.
    Ja det så klart! Varför slösa plats på mig som kan föda själv? Min äldsta son kan ju hålla i droppet!

    Ska nog ringa Karolinska för att kolla vilka rutiner de har...
  • Flapper
    Anna65 skrev 2009-08-28 19:56:37 följande:
    Det är ok att gå över tiden, men var uppmärksam på ifall förlossningen är i gång eller att vattnet går eller börja läcka, då måste du omgående. Ifall du har haft bakterier i urinen under gravidteten ska du dessutom få dropp minst 2 timmar innan förlossningen.
    Stort tack för svar!!
  • Skruttis1979

    Jag frågade sist om urinodlingen jag lämnade in, och jag fick till svar att de alltid kollar gbs oavsett anledning till odlingen. Det ingår i de nya rutinerna för gbs här tydligen. Det var ju en positiv överraskning! Så nu nästa vecka då jag lämnar in prov för vanlig uvi (inte orsakad av gbs) så kollas även gbs:en... Skitbra! Sen är jag en sån som är noga med att följa upp, så jäklar om de inte gör som dom ska nu!!

  • Anna65
    Skruttis1979 skrev 2009-08-28 21:22:38 följande:
    Jag frågade sist om urinodlingen jag lämnade in, och jag fick till svar att de alltid kollar gbs oavsett anledning till odlingen. Det ingår i de nya rutinerna för gbs här tydligen. Det var ju en positiv överraskning! Så nu nästa vecka då jag lämnar in prov för vanlig uvi (inte orsakad av gbs) så kollas även gbs:en... Skitbra! Sen är jag en sån som är noga med att följa upp, så jäklar om de inte gör som dom ska nu!!
    Hoppas att det stämmer vad du har hört.
    I mitt landsting och på rutinerna står det klart och tydligt att GBS skall efterfrågas på remiss.
    Här kommer en länk ifrån labbet i mitt landsting, där det framkommer att man måste skriva klart och tydligt ifall GBS önskas undersökas.
    http://www.lj.se/index.jsf?nodeType=12&nodeId=25073&childId=737
    ♥ Mamma till Änglapojke 09 och två Döttrar 92 & 89 ♥♥
  • Anna65

    Skuttis1979; Titta på dokumentet ifrån Socialstyrelsen gällande GBS, länken finns i trådstarten, titta på sida 13 längst upp, det handlar om laboratoriemetoder.
    Jag skulle vara överlycklig ifall uppgifterna du har fått stämmer att GBS undersöks nu på vissa håll rutinmässigt. Kramar


    ♥ Mamma till Änglapojke 09 och två Döttrar 92 & 89 ♥♥
Svar på tråden Samlingstråd för oss med GBS