Ananas
Jag har läst flera gånger nu att man ska äta ananas för att få igång förlossningen. Varför? Alltså vad händer (kan hända) om man äter ananas?
Jag har läst flera gånger nu att man ska äta ananas för att få igång förlossningen. Varför? Alltså vad händer (kan hända) om man äter ananas?
Ja ja, jag provade å äta en hel färsk ananas iallafall. Det ända som hände var att jag fick ont i munnen! Fast gott var det:P
Ananas innehåller enzymet bromelain som man tror mjukar upp livmoderhalsen och sätter igång förlossningen.
Är det säkert?
Det finns mycket lite forskning. Varje ananas innehåller inte så mycket bromelain, så du måste eventuellt äta så många som sju. Den troligaste följden av att äta så mycket ananas är kraftig diarré.
Fungerar det?
Man debatterar hur bromelain påverkar prostaglandiner, vilka mjukar upp livmoderhalsen inför förlossningen. En del studier pekar mot att bromelain hämmar prostaglandin medan andra säger det motsatta. Oavsett vilket som stämmer så skulle så stora mängder ananas förmodligen stimulera tarmen och på ungefär samma sätt som ricinolja, möjligtvis sätta igång förlossningen på så sätt.
Hur gör jag?
Ananasen måste vara färsk ? konservering eller juiceextraktion bryter ner bromelainet.
baby i september skrev 2009-06-27 10:47:24 följande: