• NadiaMi

    Syskonbråk om hus vid arv

    Det har inte att göra med vad syskonen vill och dessutom är det fruktansvärt illa att börja bråka om hur arvet ska delas medan hon fortfarande lever och mår så pass bra att hon klarar av att bo i huset själv.

    Det hon ska göra är att upprätta testamente och se till att få pappren i ordning för allt. Och bråkar syskonen om att ni får köpa huset kan ni ju alltid påpeka att pengarna ni köpte huset för är i deras mammas ägo nu och det är ju ändå pengarna de verkar vilja ha.

  • NadiaMi

    Laglott har man inte rätt till förrän personen man ärver har dött.
    Men jag håller ändå med Anonym (...) om att det nog vore bättre om ni köper huset av henne för marknadsvärdet.

    Sedan kan hon ju ge pengarna till välgörenhet om hon vill, men det går iallafall inte att i efterhand dra upp orättvis behandling mm och riskera att det blir problem längre fram om ni inte uppenbart har fått huset som vad som kan tolkas som 'förskott på arvet'.

  • NadiaMi

    Skulle hon ge huset till någon annan kan det inte tas upp som 'förskott på arvet' vilket det kan tolkas som om det är en så pass stor gåva inom familjen.
    Det bästa är självklart att undvika att det blir en arvstvist den dagen hon inte finns kvar längre så att köpa till marknadspris är nog det enklaste. Och vad hon sedan gör med pengarna är upp till henne.

  • NadiaMi
    Polly S skrev 2009-06-29 11:06:41 följande:
    njae, det är det ju tydligen inte...
    Ja, okej, inte helt om man nu ska vara petig. Men hon har iallafall lite mer frihet med 'pengar i handen' än hon har med huset. *s*
  • NadiaMi
    Polly S skrev 2009-06-29 11:12:56 följande:
    men om hon skulle vilja ge bort pengarna blir det ju samma sak? alltså: när man lever är man fri att göra vad man vill med sin egendom -så länge det inte är att ge det till barnen, för då ses allt som ett framtida arv?
    Om hon vill ge bort pengarna till ETT av sina barn kan det tolkas som 'förskott på arvet' så länge barnen är oense och det finns någon eller några som kan dra upp det i rätten.

    Det finns dock sätt att komma runt det genom att upprätta ett testamente, fast 50% måste ju ändå bli kvar att dela mellan bröstarvingarna enligt följande källa:
    www.arv-testamente.se/
    Jag vet inte heller hur det funkar om man upprättar ett testamente som delar upp arvet mellan bröstarvingarna på ett 'orättvist' sätt.

    Egentligen är det tragiskt att det ska kunna bli några som helst diskussioner av denhär stilen och det som borde smälla högst är ju vad man vill göra medan man är i livet, och vill man i sina sinnens fulla bruk ge bort något dyrbart till någon så ska man ju ha all rätt att göra det utan att bli ifrågasatt.

    Mitt råd är att mamman tar kontakt med en bra advokat för att reda ut vad hon bör göra för att slippa problem längre fram och minska risken att det blir en utdragen process med överklaganden hit och dit.
Svar på tråden Syskonbråk om hus vid arv