Jag vet bara att Handels förhandlade bort min far in i arbetslöshet och misär, för att istället kunna rädda ett antal andra personer. Han offrades s a s i förhandlingarna. Förhandlingarna sköttes helt ovanför hans huvud.
Jag vet att en mycket närstånde praktiskt taget inte har haft någon löneutveckling alls de senaste 10 åren pga fackets kollektivavtal. På samma tid har jag mer än fördubblat min lön.
Jag vet att det inkomstskydd facket erbjuder finns det privata aktörer som erbjuder till lägre summa.
Jag vet också att samtliga fackförbund genom sina centralorganisationer donerar stora summor pengar till socialdemokraterna, oavsett om deras medlemmar råkar vara socialdemokrater eller inte.
I valet 2002 lade LO mer pengar per capita på socialdemokraternas valkampanj än republikanerna gjorde på Bushs' valkampanj 2000.
Jag vet att fackförbunden har utsatt mängder av små privata aktörer i omöjliga situationer genom blockader, för att de inte tecknat kollektivavtal, trots att de anställda bevisligen hade bättre förmåner och högre lön än kollektivavtalet skulle ge.
I min värld har fackförbunden sedan länge spelat ut sin roll, är matkfullkomliga och kollektivistiska. Jag skulle aldrig någonsin bli medlem i ett fackförbund. Det går emot precis allting jag tror på.