Inlägg från: zuperduperme |Visa alla inlägg
  • zuperduperme

    hur städar ni ert kaklade badrum??

    jag har ett helkaklat badrum och jag tycker det är jätte svårt att få väggarna snygga. har nyss lagt en timme på att skura väggarna men när de torka så såg de lika ut.
    hur gör ni andra??

  • Svar på tråden hur städar ni ert kaklade badrum??
  • zuperduperme

    gud vilka bra tips. själv använde ja det där silikbang idag och sen tog ja en svamp och skrubbade som faan. både golv och väggar. skäljde sen med vatten. att krypa runt på alla 4 är inget ja borde ha gjort när ja bara har 8 dagar kvar till bf kanske. känns ju nu

  • zuperduperme
    pigg64 skrev 2009-06-30 14:42:12 följande:
    Jag har en städfirma och kan ge tips. Det brukar vara värst runt duschen, där kan behövas ta två gånger. Citek är bra, om det inte är väldigt mycket kalk. Då finns det starkare grejer. Börja med att spola på kallt vatten. Ha på citek med en svamp, har du ryggproblem! ta då en förlängsstång så är det enklare att arbeta. Skölj alltid av noga med kallt vatten. Kom ihåg att vara noga att skölja bort medlet. Annars kan fogmassan lösas upp. Om du torkar av med en fönsterskrapa först, och sedan en torr kökshandduk får du inte några stripor på kaklet. Du kan även ta bort kalk på kranar med citek, men låt det inte ligga på för länge, då lossnar emaljen.
    det låter ju bra att få tips av ett proffs {#lang_emotions_wink}..
    men vad är Citek och vart kan ja köpa de?? jag är nått av ett städ freak så gillar att testa nya saker
Svar på tråden hur städar ni ert kaklade badrum??