• Dime09

    Offerroll

    Ställ personen mot väggen när du vet att hon ljuger och förbise hennes "känslor" annars bidrar man till skådespeleriet. Hennes plan - JAG gör så här och säger detta då kommer DEM ömka mig och ge mig uppmärksamhet. Hon försöker reggisera något men om man inte ger henne den förväntade bemötningen då kommer hon försöka få det från någon annan eller kanske lägga av om hon når en ståndpunkt där hon får självinsikt och inser att man inte ska leka med andra människors känslor.

  • Dime09
    Gulletroll skrev 2009-07-07 10:10:25 följande:
    Man menas med förbise.....du skriver förbise hennes känslor? Nyfiken då jag oxå har en sådan i min omgivning.
    Att inte lägga energi på dem känslor som är påhittade man kan helt enkelt låtsas att man inte hört eller byta samtalsämne.
  • Dime09
    Sashimi skrev 2009-07-07 10:47:34 följande:
    Det är svårt att förstå när hon ljuger. Jag uppfattar det som att hon vinklar allt till att det är synd om henne såsom "jag kan inte göra det för jag har så ont i min axel", "jag hittar inget jobb för de ställer så höga krav", "jag hittar ingen utbildning för de kräver att jag ska ha läst matte".. Osv osv.. Det är JÄMT synd om henne och hon kan inte ta ngt ansvar över sin egen situation för hon är ju ett offer för omständigheterna. Hennes man, som är min bror, måste försörja henne för hon stackarn klarar ju inte av att jobba etc etc.. Hon vinklar allt till att hon är offer men hur bemöter jag hennes axelsmärta som jag inte vet hur den är eller mattebetyg som jag heller inte vet ngt om?
    Nu är jag ingen expert, jag har bara erfarenhet av detta men om du inte orkar lyssna på henne så kan du göra som jag skrev ovan låtsas att du inte hört henne och byt samtalsämne.
    Om ni vill att hon ska förändra sig och ta ansvar över sig själv då får din bror sluta ta ansvar för henne och ställa krav på henne.
Svar på tråden Offerroll