Inlägg från: mortillsju |Visa alla inlägg
  • mortillsju

    Vi som shoppar danska barnkläder del 14

    Duntoffla skrev 2009-07-08 11:26:18 följande:
    Jag vet faktiskt inte. Jag ska inte ha några babushkor i alla fall Vet inte ens hur de ser ut. Kolla med Mysgrodan eller ngn annan butik om de kan ta en order. Vet inte riktigt hur det där funkar. Jag vet bara att Mysgrodan i ett mail skrev att det gick att beställa mer Molo.
    OK....då ska maila henne och fråga. Tack.
  • mortillsju
    Busbellan skrev 2009-07-08 11:29:51 följande:
    Tack för tipset
    Annars skulle jag (utan att ha sett exakt hur den ser ut) valt stjärnor i annan färg, byxor eller leggings. Om det är en tröja kanske en kjol emellan, eventellt då med strumbyxor nedtill.
  • mortillsju
    Ullis 10 skrev 2009-07-08 11:31:30 följande:
    suck sitter fortfarande o tycker att den hemska "stickade" tröjan m fula renar är lite cool..
    Den är lite cool. Den ser rätt bra ut live tycker jag.
  • mortillsju
    JuliaochNelly skrev 2009-07-08 12:01:04 följande:
    Inte en aning men ring & kolla med ditt försäkrings bolag .
    Jag måste bara säga att din lilla är så fin i sin pippitunika! *vill ha till S*
  • mortillsju
    Buttelina skrev 2009-07-08 12:39:33 följande:
    Baby: Pins byxor med limegröna kantband strl 92  Badgesbyxor med röda kantband strl 92     Pojk: Warning moose tröja med orange kantband, print på hela tröjan strl 98 Regnbågslinne strl 104   Flick: Lila tunika med lila stjärnor lång ärm Rosa (korallröd) lurv med gula kantband strl 104 MED luva Lila lurv med limegröna kantband strl 104 UTAN luva Babuschka ryska dockor linne med pusselprint på ryggen strl 110 Badges linne med rosa/limegrön randig rygg strl 110 Badges leggings 116 Pussel leggings 116 Lila leggings med lila stjärnor (obs ej byxorna med den konstiga modellen ) 116 Rosa/limegrön randiga leggings strl 110 Pusseltröja print på hela strl 110 Babuschka/pussel rånarluva strl m Klänning med luva badges print strl 110 Klänning med luva usa print strl 116     
    Oj vilken fin lista! Så fina de ska bli.

    Jag tror absolut på kläder utan fast luva till barn i din dotters ålder. Olyckan är lätt framme ute. Tyvärr.
  • mortillsju

    Tyvärr har jag inte så bra koll som ni på vad som kommer så jag väntar väl och ser vad som kommer. Men det kommer att bli två lurvar i alla fall till de små och helst nån vantfleece med om de har sådana i höst.

  • mortillsju
    Buttelina skrev 2009-07-08 12:55:40 följande:
    ja den rosa med luva blir en "finlurv"
    Tänk att få ha en FIIINLURV!! Underbart. Vet du vilken nyans den rosa har??

    Jag är inne på en lila till Saga men får se sen när de kommer hur de ser ut. Sen ska ju Malte ha en med, men jag har dålig koll på vilka färger de kommer i. Men eftersom jag inte köpte någon i vår till honom (vi slet lite till på den vi köpte året innan) så är det ett absolut måste att uppdatera lurvförrådet
  • mortillsju
    Duntoffla skrev 2009-07-08 13:02:23 följande:
    Den lila är grymt snygg. Även den rosa. Undrar om Noel "behöver" en till lurv? Nu är jag färdig med min lista i alla fall. Det var inte såå farligt
    *kom ut* nu vill vi se listan
Svar på tråden Vi som shoppar danska barnkläder del 14