Inlägg från: lennartsdotter |Visa alla inlägg
  • lennartsdotter

    Vad kallar ni pojkarnas könsorgan för?

    Snopp eller pinken. Tycker inte alls att det är konstigt att snopp är mer accepterat och för många faller sig mer naturligt än att använda snippa för tjejens könsorgan. Snippa är ett nytt påhitteord. Kommer aldrig använda mig av det ordet. I vardagligt tal säger jag mutta och ska jag vara mer beskrivande än så använder jag delarnas riktiga namn. Vulva, vagina, blygdläppar, klitoris osv.

  • lennartsdotter
    AtroCious skrev 2009-07-16 16:01:00 följande:
    Och snopp är inte ett påhitteord? Och internet? Regnbågsbarn?
    Jo en gång för jäkligt länge sedan. Snippa är påhittat på ett helt annat sätt. RFSU bestämde sig för att inget av alla de namn som finns för det kvinnliga könsorganet var bra utan de bestämde sig för att ett ord skulle kommas på och lanseras som "namnet" på kvinnans könsorgan.

    Fullständigt onödigt enligt min åsikt, det finns många bra namn för kvinnans könsorgan och för mig har snippa bara blivit konstligt och fånigt.

    Det fyller inte alls samma funktion som tex. ordet regnbågsbarn.
  • lennartsdotter
    snigelina skrev 2009-07-16 16:05:32 följande:
    Snopp! Och flickorna har snippa.. Blir så trött på folk som inte vill använda snippa av principskäl för att det är ett påhitteord.
    Principskäl och principskäl... det är ett ord jag öht. inte kan förknippa med kvinnans könsorgan. Det känns ungefär lika intuitivt som att kalla mannens könsorgan för... pipan (eller annat godtyckligt ord).
  • lennartsdotter
    AtroCious skrev 2009-07-16 19:52:34 följande:
    Säg ett lämpligt ord på ett flickebarns underliv som går att jämföra med "snopp", har inte hört något hittills.
    Det är ju tråkigt att du har växt upp utan något självklart ord för ditt könsorgan. För mig har mutta varit självklart och enligt mitt tycke fullständigt jämförbart med snopp.
  • lennartsdotter

    Och självklart, blev påmind nu... slida användes friskt när jag var liten. Lika självklart som snopp på pojkar.

  • lennartsdotter
    AtroCious skrev 2009-07-16 20:15:19 följande:
    Jag är uppväxt med puppa, ett riktigt osmakligt ord. Mutta låter inte heller särskilt fräscht. Snippa är ett helt okej ord, som alla borde lära sig att använda så att våra döttrar kan växa upp med att även dem har ett samlat ord för deras könsorgan. Det ska inte behöva vara något hysch om  vad dem har mellan benen.
    Du får använda vilket ord du vill. Jag använder mutta och det hyschyschas inte om några könsorgan här hemma. Om vi i min familj använder mutta på ett otvunget sätt, vad är det för fel med det?

    Varför är det viktigt att alla säger samma sak? Varför kan det inte få finnas flera ord? Alla använder inte snopp för mäns könsorgan så inte heller där är det unisont. Snopp, penis, kuk, pink, snorre osv. eller slida, mutta, puppa, snippa, fitta osv. Kärt barn har många namn. Det är bara att välja och vraka eller om man så vill, variera sig.
  • lennartsdotter
    AtroCious skrev 2009-07-16 20:16:36 följande:
    Slida är inte hela könsorganet.
    Medicinskt nej, men när människor använder ordet i vardagligt tal syftar man i regel till hela paketet.
  • lennartsdotter
    AtroCious skrev 2009-07-16 22:11:41 följande:
    Jag vet jättemånga som ser snoppen som ett samlingsbegrepp.
    På samma sätt som många ser slida som ett samlingsbegrepp men ska vi vara petnoga så är snopp=penis och penis innefattar inte kulorna. Därmed kan man likställa slida med snopp.
  • lennartsdotter
    Emmec skrev 2009-07-16 22:19:42 följande:
    www.jamstallt.se/docs/Snippa.pdf vill inte "propagera", men ser att folk anser att det är fel att säga snippa, hoppas att dokumentet i länken kan ändra någons åsikt! :)
    Jag är helt med på att barn ska växa upp med en positiv bild av sitt könsorgan och med ett namn på det, däremot anser jag inte att snippa per automatik är det bästa ordet bara för att RFSU har bestämt det. De som diggar snippa använder det, vi som diggar mutta använder det, slida funkar osv. Det viktiga är att det finns ett namn och att man förmedlar en positiv bild och positiva känslor kring könsorganet.

    Att använda termer man inte är bekväm med tror jag inte gynnar det hela. För mig faller det sig inte naturligt att använda termen snippa och jag är helt övertygad om att andra märker det om jag använder ordet. Använder jag en term som faller sig naturligt och intuitivt för mig ger det sannolikt en mycket mer bekväm och otvungen framtoning, tror ni inte?

    Tänk om någon imorgon kommer och säger att snippa inte var bra, det ska vara en tiddeli istället. Kommer ni byta term?
  • lennartsdotter
    malinagirl skrev 2009-07-16 22:33:41 följande:
    Jag har aldrig använt snippa heller kanske beror lite på vad man bor? Ett lokalt ord.
    Läste någonstans att det är en term som främst fått fäste i storstäder och det verkar väl inte omöjligt, men trots att jag bor i en storstad har jag aldrig hört någon använda ordet så en vedertagen term av allmänheten tror jag inte att det är.
  • lennartsdotter
    UllaBella skrev 2009-07-17 09:01:34 följande:
    Men det kan ju bli problem med att förstå vad barnet menar om man hemma använder ett annorlunda eget ord. Jag läste i en annan tråd om en tjej på dagis som försökte tala om att det gjorde ont i snippan/underlivet men använde ordet fronten. pedagogen hade inte fattat alls vad hon menade och det tycker jag känns tråkigt om det inte blir naturligt att prata om alla kroppsdelar så man förstår varandra. De flesta av oss var väl inte riktigt vana med ordet snippa när det kom och det är väl en vanesak som med det mesta.
    Om pedagogen inte förstår kan barnet förhoppningsvis visa och om det inte fungerar så hoppas jag att pedagogerna har en fungerande dialog med föräldrarna så jag ser absolut inte varför inte fittan/muttan/slidan/snippan/underlivet osv. kan få ha kvar sina olika namn.
Svar på tråden Vad kallar ni pojkarnas könsorgan för?