Jag har också funderingar på att prova Medelas tillmatningsset när vi får nästa barn (är bröstopererad och har en ganska ordentligt nedsatt produktion). På den neoavdelning jag jobbar på använder vi ibland samma princip som tillmatningsetet; man tar en vanlig matningssond och tejpar denna så att den mynnar ut på bröstvårtan, och så ger man ersättningen i sonden via en sondspruta. Dessa tillbehör ska finnas på BB-avdelningen, så säg till personalen att du vill prova och se vad du tycker innan du åker hem, så har du lite att gå på innan du köper setet. Det är mitt förslag
Du kan ju också be att få prova Syntocinonspray (en nässpray som innehåller oxytocin, som piskar på utdrivningsreflexen).
Vet faktiskt inte om det går att använda en amningsnapp samtidigt, men jag tror det, om man fäster amningsnappen lite extra med hjälp av tex vaselin.