Pippi långstrump - enbart för flickor?
Maria222: jag köpte en tröja på Lindex förra veckan med Katten Jansson (tror jag han heter, från Bamse) till min yngsta som älskar katter. Ingen volang utan röd/grå randig. Han älskar den.
Tycker det är sjukt hur flickkläder sys och ännu sjukare att föräldrar faktiskt köper skiten. Allt från "sexig" skärning på byxor och tröjor till så tajta klänningar med massa volanger så barnen knappt kan röra på sig. Inte konstigt att en del tycker att sina döttrar är så lugna av sig - dem kan ju inte röra på sig.
Min äldsta son älskar Pippi och Madicken. Han leker ofta teater och då ska han vara Madicken och hans pappa är Elisabeth. Jag är Alva och lillebror är Abbe. Men han leker också ofta Lego Star Wars och andra "pojklekar". Så länge han får klä ut sig är han nöjd.
Har också letat Pippikläder (vanliga) till honom, men det är svårt att hitta. Hitills bara köpt en röd pippi-tshirt. Fick bli 1 str större såklart. Trist.