älskarlivet81 skrev 2009-08-07 10:11:50 följande:
Fast jag har hört om så många, där mamman inte vill låta pappan vara ledig. Och det är SÅ fel! Samma kollega som tidigare jobbade deltid, har själv sagt att en pappa aldrig kan älska sina barn lika mycket som en mamma.. I vårt fall kommer vi nog fortfarande jobba 100% när vi får barn, våra barn kommer ändå få mycket tid med oss även när vi jobbar 100%.
Anledningen till att mammorna bestämmer i dessa fall är för att vi inte har jämlikhet när det gäller barnen. En pappa vet att mamman kan skilja sig och ta med sig barnen utan att han kan göra något åt det. Mamman har makten om barnen vilket gör att många pappor motvilligt accepterar vad mamman bestämmer eftersom alternativet kan vara att de inte får träffa sina barn alls.
Om du, liksom jag, vill att fler pappor ska vara hemma med sina barn så borde du jobba för att vi ska vara lika i lagen och myndighetsutövningen. Den dagen vi har likabehandling av mammor och pappor kommer fler pappor att säga ifrån och inte behöva lyda order utan vara hemma mer med barnen.
Om du tycker att det är bäst att båda jobbar 100% så är det bra för er. Alla ska få lösa sin egen situation precis som vi gjort.