Pelletsbrännare-hur funkar det?
Vi installerade pelletsbrännare i våras som ersättning för oljan. Det funkar som så att man kopplar bort oljebrännaren och installerar pelletsbrännaren istället. Till pelletsbrännaren är det anslutet en matarskruv som matar pellets från ett stort kärl. Man får fylla på pellets i kärlet, hur ofta beror ju på kärlets storlek så klart. Vi kommer vintertid att behöva fylla på ca var tredje dag för att värma upp vårt hus på 200 kvm. Nu över sommaren har vi fyllt på varannan vecka!!!
Våran brännare har självstart, så t.ex om strömmen går så startar brännaren själv när strömmen kommer tillbaka. Rent tekniskt behöver vi aldrig pilla något med den, bara fylla på pellets och sota ur brännaren en gång i veckan.
eftersom man kopplar bort oljebrännaren så får man nog ha någon som kommer och fyller på pellets om man åker bort. Kanske beror detta på vilken sorts panna som man installerar brännaren på? Kanske kan man slå över till el uppvärmning om man ska bort? Har inte funderat över detta..
Kort sagt: pellets är ett relativt billigt och bra system som när det väl är installerat bara kräver påfyllning då och då samt sotning.
Installationskostnaden+brännaren+matarskruv+kärl ligger runt 25000 kr (med marginaler åt båda håll så klart)
För oss har brännaren tjänats in på ett halvår jämfört med oljan...