• aggexa

    Får inget arbetsbetyg ..

    Mitt förslag till dig, då jag inte tror att din arbetsgivare prioriterar den tid det tar att skriva ett betyg, skriv ditt eget betyg och be din arbetsgivare skriva ut det på företagets papper och att han får underteckna det.
    Jag har skrivit massor av mina egna betyg och jag har undertecknat massor av mina anställdas egenkomponerade betyg, det har besparat mig massor med tid.


    Anonym skrev 2009-07-31 12:24:09 följande:
    Jag jobbade 2 månader tidigare i vår men min provanställning blev avbruten.. Jag bad chefen om ett arbetsbetyg och det skulle jag absolut få, eftersom jag hade skött mitt jobb och det hade ingenting med uppsägningen att göra. Efter 1½ månad hade jag inte sett skymten av något arbetsbetyg så jag skickade iväg ett mail och fick till svar att han skulle skriva det under nästa vecka och skicka - det är nu över en månad sedan. Jag skickade ett mail för några veckor sedan och frågade var det tog vägen, men jag fick inget svar på det... Jag gillar honom inte alls och vi kom säkert inte så jättebra överrens även om vi aldrig hade några dispyter, jag känner inte alls för att ringa honom.. men min fråga är: Är han skyldig att ge mig ett arbetsbetyg? Men då andra sidan har han redan lovat mig
  • aggexa

    Det är en typiskt kvinlig inställning att man vill ha beröm och att arbetsgivaren nedlägger tid att författa detta berömmet, missförstå mig rätt. Ingen arbetsgivare lägger ner onödigt mycket tid på fd anställda, de har annat för sig.
    Du kan fortsätta vara berömtörstande eller bli din egen lyckas smed, valet är ditt.


    Anonym skrev 2009-08-04 11:34:25 följande:
    Om du läser inlägget ovanför ditt så står det att han äntligen har skickat det Skriva eget betyg lät skittrist, man vill ju gärna läsa själv vad arbetsgivaren tyckt om en.
Svar på tråden Får inget arbetsbetyg ..