Bisexuell
Jag och min sambo är inte helt överens om detta med bisexualitet.När är man egentligen bisexuell.
Vet att det kan vara svårt med rätt o fel här.Men vad anser ni?
När man blir kär... Alla vill ju inte ha sex bara för att man blir kär, vilket gäller alla läggningar.
Så att om man har haft sex med en av samma kön o gillat det då.Men bara blivit kär i personer av motsatta könet.Då är man inte bisexuell?
Som jag ser det måste man bli kär. Sex är ju en aktivitet, inte en läggning. Det finns väl de som har sex med båda könen och olika antal personer bara för att testa, men det ändrar ju inte deras sexuella läggning. Så finns det de som är blyga eller av annan anledning inte har sex med någon, trots att de kanske skulle vilja. Har de ingen läggning alls då? Konstigt.
När man kan tänka sig att ha sex tror jag.
Eller...blir kär..äh jag vet inte. Båda kanske.
Det där får man väl avgöra själv... det finns ju massor av nivåer av bisexualitet allt från nästan hetero till nästan gay. Och varför ska man hålla på att definiera förresten?
Jag tror när man blir kär, eller iaf när man kan uppleva sexuell kärlek till någon annan tjej (eller kille om man är man). Jag skulle kunna ha sex med tjejer, men jag tror inte att jag är bisexuell för jag har aldrig blivit kär i någon tjej ännu. Och man kan ju tycka att det borde ha hänt, då jag varit kär och förälskad i femtiotalet killar.
annat: det ena eller andra innebär det för mig. De flesta verkar ta det som att man kan tänka sig att ha sex emd någon av samma kön, för mig innebär det narare känslor.