Finns det riktlinjer för förhållandet mjöl - vätska för bröddegar + fler bakfrågor?
Jag ska försöka svara.
När det gäller färhållandet mjöl och vätska så ger det sig rätt naturligt när man blandar ihop det. Man tar tills det blir en bra deg helt enkelt. Hur mycket det är beror på vad man har i i övrigt och vad det är för slags mjöl, kvaliteten, hur det har förvarats m.m. Har det förvarats torrt så kommer det att ta till sig mer vätska.
Jag har bakat mycket på känn i bakmaskin och där har jag mitt basrecept som jag utgår ifrån. Det är ungefär en halv sats av "vanligt" recept. (Du kan hitta mitt basrecept i någon av bakmaskinstrådarna).
Generellt kan man säga att 1 paket jäst blir lagon till ca en halvliter degvätska (alltså 5-6 dl). På varje halvliter degvätska går ca 14 dl mjöl (att väga det ger mer exakthet).
Hur mycket jäst man ska ha beror på hur länge man låter det jäsa. För jästsvamparna växer ju till efter hand.
Så låter man det jäsa längre kan man alltså ha mindre mängd jäst i. Byter man ut jästen mot surdeg så jäser det minst dubbelt så länge.
När det gäller salt, socker och fett-mängd så förklarar jästbolagets hemsida det rätt bra www.jastbolaget.se :
"Salt, socker och fett påverkar jästen
En salttillsats på ca 20 g per kilo mjöl ger fastare gluten (vetemjölets protein) och degen får bättre smak, form och större volym, men större saltmängder hämmar jästens aktivitet och ger därför mindre brödvolym. En viss mängd socker påskyndar jäsningen, medan för hög sockerhalt hämmar den. Degar där socker eller sirap tillsatts med mer än 40 g per kilo mjöl blir tyngre och jäser sämre. Det kan kompenseras genom att man använder KronJäst För söta degar istället för KronJäst För matbröd.
Fett i små mängder höjer glutens elasticitet och skapar därmed förutsättning för ökad brödvolym. Riktvärde för vitt matbröd är 10 -15 g per kilo mjöl. Högre fetthalter ger långsammare jäsning och bör kompenseras med något ökad jästmängd. "