Inlägg från: Duntoffla |Visa alla inlägg
  • Duntoffla

    Odd Molly - för oss inbitna del 2

    Sandra G skrev 2009-08-21 21:25:44 följande:
    Jättefin!
     Jag hoppas det Har den i beigerosa och trivs jättebra i den. Vitt känns lite mer användbart.
  • Duntoffla
    Lillla My skrev 2009-08-21 21:47:17 följande:
    Är det nån som kan svara på om #729 Plated denimskirt är med eller utan stretch?
    Skulle nog säga att den är något stretchig (den känns så på). Det står  98% bomull och 2 % elastan i den
  • Duntoffla
    Lillla My skrev 2009-08-21 22:00:43 följande:
    Underbart, tack för snabbt svar!
    Vill bara tillägga att den inte är som ett par stretchjeans utan bara lite. Så att jag inte lurar dig
  • Duntoffla
    Skrutteruttan- Du är verkligen superfin i make out blusen! Den är så himla fin. Var nära på att köpa den igår men jag hade en fuldag så just då kändes den inte rätt på mig.
  • Duntoffla
    Skrutteruttan skrev 2009-08-22 09:21:16 följande:
    Tack Alltså jag tyckte inte alls om den när jag bara såg den på bild. Men så hittade jag den på Stayhard på en modell med det supersnygga spoilerlinnet under (vill ha vill ha). Klickade hem den på ren impuls och JA, den är verkligen fin! Vilket bra pris sedan! Visst blir man fartblind, för ett halvår sedan hade jag aldrig gett 1000 kronor för en blus, nu tycker man det är billigt, helt sjukt! Damerna höll på att tappa hakan igår när jag hade T88 tunic på mig på jobbet (och en del frågar verkligen vad den kostar).  VÄGRA gå i snickarjeans och Birkenstock för att man är förskollärare!
    Inte jag heller. Jag kikade på prislappen och tyckte att det var överkomligt. Ehh, förut tyckte jag att en tunika på 400 var dyr. Saker och ting förändras.

    Jag blev lite osäker på vilken storlek man ska ha i den dock. Provade 2 i går och sen satt bra men jag undrar om man ska ännu större så att den blir längre. men då blir det ju stor upptill också. har du samma storlek i den som i övriga OM-kläder?
  • Duntoffla
    Skrutteruttan skrev 2009-08-22 09:29:36 följande:
    Ja, jag köpte 0 på den...jag inser ju nu att man verkligen måste ha flera spoiler underdress alltså . Min man har sagt flera gånger i sommar "varför gör de så korta blusar?". Nu vet jag, för att sälja många underklänningar så klart .
    Ja, det är ju nackdelen. Gillar inte korta saker. Det måste vara ursnyggt med den bruna spoilern under.

    Hur är spoiler i storlek förresten? normal?
  • Duntoffla
    Skrutteruttan skrev 2009-08-22 09:41:33 följande:
    Liiiten, jag var tvungen att skicka tillbaka min 0:a, fastnade i den! Hoppas att 1 sitter bra...den skall väl förhoppningsvis vara på väg hem...
    nick name skrev 2009-08-22 09:41:16 följande:
    Spoiler är LITEN i storlek!
    ok blir måste jag nog ha 3 om jag ska ha en sån. ÄR bara lite osäker på hur mkt jag skulle använda en.

    Skulle vilja hitta något billigare alternativ med fin spets nertill.
  • Duntoffla
    Stargirl skrev 2009-08-22 09:54:38 följande:
    Hämtade precis lite hudvård från OM på posten. Även dagens outfit ligger ute. Kan ni uppdatera mig vad underklänningen heter i min blogg. Är det en private dress?
    Fin outfit! Jag kan tyvärr inte hjälpa dig med namnet men jag har fått för mig att de heter Private dress.
  • Duntoffla
    SooJuicy skrev 2009-08-22 10:06:08 följande:
    Heter den inte Private embroidered dress?
    Ja, så heter den nog. Jag har nämligen skrivit upp en sån på min önskelista och har det namnet där
Svar på tråden Odd Molly - för oss inbitna del 2