Inlägg från: Sara Mia |Visa alla inlägg
  • Sara Mia

    Odd Molly - för oss inbitna del 2

    Sandra G skrev 2009-08-28 21:17:23 följande:


    Jag sa till min sambo att jag skulle köpa en stickad kofta (Lovely knit) för ca 1500:-. Han bara skakade på huvudet. Och frågade hur jag kunde köpa en tröja för 1500:-. Och så frågade han varför det inte dög med HM?.Killar!Var säger era män/sambos?
    Min man vet att jag också jobbar och får lön. Han har andra intressen och mina är kläder. Så det blir ingen diskussion om det. Så länge räkningarna betalas och maten står på bordet måste man ju få ha lite kul också är mitt resonemang.
  • Sara Mia
    thorn skrev 2009-08-29 00:10:38 följande:
    Fattar inte hälften av snacket här. Kommer ni verkligen ihåg modellnamnet på era Odd Mollysar? Själv lägger jag inte märke till modellnamnet....Sparar ni tagsen också?
    Jag kan inte modellnamnet på alla utantill, men på de vanligaste, och visst sparar jag alla tagsen. På tagsen står ju modellnamnet och färgbeteckningen. Dessutom är det bra att ha de kvar om man vill sälja något plagg. Modellnamnet står ju annars oftast tryckt eller broderat på själva plagget, så det kan man ju lätt kolla där.
  • Sara Mia

    Isako: Toppenbra bilder i BT. Precis det dilemmat hade jag häromdagen när jag skulle välja vilken spoilermodell jag skulle köpa. Jag valde tank eftersom jag själv är kort och tyckte det blev för mycket som yntes under för min smak.

  • Sara Mia
    SooJuicy skrev 2009-08-30 10:25:05 följande:
    kniten va fin, kan tänka mig den, men kan ha i i bobbulsvarianten, denna va i ull. Är de inte lite mindre i strl?
    Jag har två i bomull och två i ull från lite olika säsonger. Alla i strl 1.
    Det som skiljer mest är ärmlängden. Jag har näst upp ärmen ca. 3 cm på de i bomull med tunn sytråd och det är inget som syns eller påverkar koftan om jag ångrar mig och tex. vill sälja den.
    För övrigt är Lovely knit så anpassningsbar med knytbandet så man inte märker någon större skillnad mellan ull och bomull. Men det är förstås min åsikt.
  • Sara Mia
    villemina skrev 2009-08-30 22:46:31 följande:
    Hej hej!Finns jackan 738a i någon web-butik nu???
    Inte i någon svensk ännu, men går att förhandsboka för leverans från danska www.marengs.com.
    Enligt uppgift nyss så finns almost black i strl 1,2,3 och cocolate i 1,3,4. Förmodligen landar de i de svenska web-shoparna vilken dag som helst, men hur tillgång och efterfrågan ser ut vet man aldrig. Då kan marengs vara ett alternativ kanske. I och för sig blir det några kronor dyrare med frakten tillagd, men jämfört med tex, PEAK- och Goose jackor är ju dessa förhållande vis rimliga i pris. Jag har beställt därifrån tidigare utan problem.
  • Sara Mia
    HardcoreHunny skrev 2009-08-30 22:55:51 följande:
    Vad tror ni om denna under en Makeout blouse chocolate?!innenetstore.jetshop.se/ProductPopup.aspx ju varit inne på en spoliler tank länge nu men finner ingen i rätt storlek så då började jag funder på denna istället?! Alla åsikter välkomna!
    Svårt att säga så där rakt upp och ner. Kan du inte försöka klippa ihop nederdelen på denna, med en bild på Makeout blouse och prova. Dvs. klipp och klistra lite IRL. Själv har jag lyckats hitta tank i powder och det är ju en klassiker, men faktum är att jag också har haft Makeout utanpå min 100g frill longsleeve i cherry och det blir också rätt coolt. Fast då blir det ju mer den cherry-färgade kanten som sticker fram och inga spetsar. Inte lika festligt alltså.
  • Sara Mia
    Puffig Pingla skrev 2009-08-30 23:15:49 följande:
    Får du inte värmeslag? Klämde på 100gr i cherry igår men det är bara att inse att den inte ser snygg ut på mig (men jag vill ju så gärna.).
    Värmeslag, jag?
    Jag är den frusnaste personen som går i ett par skor. Inga problem. Jag bara längtar efter koftsäsongen.
  • Sara Mia
    villemina skrev 2009-08-31 18:36:52 följande:
    ...ska ringa runt imorgon och höra om man kan få förboka en nånstans, har blivit helt besatt av en 738a i chocolat!!!
    Villemina:
    Jag har inboxat dig.
  • Sara Mia
    Skrutteruttan skrev 2009-09-01 06:15:43 följande:
    Imorgon skall jag åka till Smultrongården och hämta min Lovely knit i cherry *längtar*...Klurar på om det är snyggt med knästrumporna i cherry till, eller blir det för mycket?
    En sådan hämtade jag på "min butik" igår. Provade alla fyra färgerna och cherry var outstanding. Almost black var mer som grafitgrå, inte svart. Cherry var verkligen en mustig färgklick. Du kommer att passa perfekt i den med dina mörka färger.
  • Sara Mia

    Dagens i-landsproblem, men hjälp mig ändå.
    Jag snubblade över den abslolut sista marinblå 327:an i min lokala butik igår. Jag slog till direkt. Väl hemma började jag syna underverket. Då visar det sig att det broderade budskapet som sitter baktill nedanför nacken (och alltså syns eftersom jag har kort hår) är felstavat på flera ställen. Så här står det: lettino my neatt dothe thinking. Ja, precis så är texten. Vad skulle ni gjort. Jag kan ju lämna tillbaks den alt. höra med OM:s huvudkontor. Jag tycker inte att man ska acceptera misstag på så pass dyra kläder. Hur ser era ut? Perfekta? Skulle ni lämnat den åter?
    Risken om man skulle vilja sälja den endag är ju att folk tror att det är en kopia kanske.

Svar på tråden Odd Molly - för oss inbitna del 2