Inlägg från: gumman grön |Visa alla inlägg
  • gumman grön

    xtravaganza

    Var inne på din profil maleo, och blev lite nyfiken på var du kommer ifrån?
    Hade även varit kul att veta var ni andra bor?

  • gumman grön

    Aha nä jag bor utanför Borås. Trodde nästan att du bodde här då jag såg att en tjej härifrån skrivit i din GB

  • gumman grön

    Gaaahhhh... har en helvetes dag,jag vill bara ha snabbmat och godis!!!

    Kläder köper inte jag heller nytt ännu, vill ju slösa massor av pengar på det när jag väl nått min målvikt istället. Men visst är det något jag måste ha så köper jag något billigt att ha så länge.

  • gumman grön

    jag är inne på min trettonde vecka, men har inte gjort någon hälsokontroll.
    Men försöker vara lyhörd mot min kropp. Och den har börjat säga ifrån när det gäller träningen, så just nu är det bara långpromenader som gäller.

    Har inte heller haft så stora problem med mat och sug mm. Men kan villigt erkänna att det börjar kännas trögare och mer omotiverat nu. Men hoppas på att hitta motivationen igen så jag orkar gå ner en 10-15 kg till på soppor, men nu tar jag det som det kommer.

  • gumman grön

    Miss Marillion skrev 2009-09-10 10:32:55 följande:


    Min mage spökar, jättejobbigt. Får gå på toa stup i kvarten - hur är det för er?Annars tycker jag att det går bra, har gjort min första vecka i morgon, har därefter nio kvar. 10 veckor på heltid får räcka för mig, och då har jag, förhoppningsvis, gått ner de första 15-20 kilona som är de värsta för mig. Jag kommer att dö av lycka när jag 1) väger tvåsiffrigt igen, vilket borde bli om 3-4 veckor 2) min vikt börjar med en 8. Dit är det längre, men det var så länge sen jag vägde så lite så det är verkligen mitt första, stora mål! Att jag sen ska därifrån ner till 65 känns mer som en bonus på något sätt.
    Jag har hört andra som fått tipset att dricka mycket ramlösa för att "stoppa" magen lite. Fråga ditt viktcentra om det och se vad de säger.

    I kväll är det gruppträff igen, och jag hoppas på att få lite motivation, för här är den då inte på topp, det känns jätte trögt. Konstigt att det kommer nu, för det har varit så enkelt innan!
    Men ska försöka hålla mig september ut till att börja med.

    Ni andra verkar kämpa på stenhårt och krymper i rasande takt, roligt att läsa om!

    Frågar åter igen om det inte är någon av er som bloggar om viktnedgången? Alltid kul att läsa.

    www.fridasvardag.blogspot.com/
  • gumman grön

    Vågen stod på -1,9kg sen förra veckan!

    Men vi disskuterade alla tecken som kroppen ger mig, så jag kommer antagligen inte hålla på så länge som jag velat med sopporna, utan gå över till halvfart. Men vi tar en vecka i taget och ser hur det går.

  • gumman grön

    Har oxå berättar för alla, har ju oxå en blogg om viktminskningen.

    Nu hae jag klarat 14 veckor på soppor, och hade tänkt mig några till, men kroppen har gett upp.
    Så idag kommer jag tugga för första gången på 14 veckor, känns konstigt!

    Tyvärr känns det lite som ett nederlag att jag inte kan köra på längre, men man behöver nog lyssna lite på kroppen oxå, har ju en liten som jag behöver orka ta hand om.

    Så nu kanske kroppen kan orka med att träna igen

  • gumman grön

    I dag har jag ätit för första gången på 13 veckor, det blev lite kesella med blåbär...
    Gud vad gott det var. Men vad mätt man blev med en gång
    Börjar äta på halvfart nu, får hoppas att det funkar lika bra som med enbart soppor, lite svårare att hålla sig från att "smaka" på det som ser gott ut.

  • gumman grön

    Välkommen Miss B!

    Det är ju värt ett försök att testa det här först, och klarar man inte det, vilket jag tror du gör, så kan man ju operera sig efter det.

    Själv har jag tyckt att det funkat riktigt bra. Har kört helfart i 13 veckor och gått ner 25 kg. Och nu har jag precis börjat på halvfart och vill ner en 15- 20 kg till, så vi ska ner ungefär lika mycket

    Kör på nu tjejer, detta klarar vi galant och ni är sååå duktiga!!!
    För jag antar att alla är tjejer här änsålänge

  • gumman grön
    Uller skrev 2009-09-18 08:39:52 följande:
    Angående psyllisfrön. Ni som äter dessa. Lägger ni dem i blöt i ngn timme eller häller ni dem i vatten och dricker på en gång?
    Man ska helst ¨låta dem dra en stund, men jag klarar inte av att få ner dem då, så jag dricker det med en gång.

    I går var det veckomöte, och trots att jag vägde mig i måndags, kunde jag inte motstå att ställa mig på vågen. Ville se om jag gått upp nu när jag börjat äta... Men vilken chock jag fick, hade tappat -1,4kg sen i måndags!
    Det var en härlig känsla
    Nu känns det inte så långt kvar innan man är i mål, hoppas den känslan fortsätter finnas i kroppen

    Ska börja träna på måndag igen, efter ett par veckors uppehåll pga att kroppen inte orkade. Men nu har jag tillfört den energi igen.
Svar på tråden xtravaganza