Tygsoffa vs skinnsoffa?
Vi fick en soffgrupp i skinn av mina svärförlädrar. Jag har aldrig gillat skinnmöbler och gör det inte nu heller, fem år senare. Jag är såååå less på denna skinnsoffgrupp och vill inget hellre än att ha en tygsoffa!
Vi har en dotter på två år och en bejbis i magen, min man förespråkar hur praktiskt det är med skinnmöbler när man har små barn. Men för mig är det inte värt det! Jag vill inte ha en möbel jag inte tycker om, bara för att det är praktiskt! Jag vill ha en mysig soffa, som man kan somna i utan att bli kladdig eller frysa.
Man behöver ju inte sitta i soffan och äta/dricka, man kan skydda med fina filtar om det nu prompt ska drickas välling i soffan etc.
Om allt går som jag vill nu, så får vi göra ett byte med ett annat par som har en tygsoffgrupp och vill byta till skinn.