• Mumin80

    Hur länge jobbar ni innan BF?

    Som det nu är så hade jag tänkt precis som du, d.v.s. gå två veckor innan (BF 1 december, så jag tänkte jobba sista dagen 13/11). Men jag har också sagt att det beror helt på hur jag mår. Som tur är så har jag en förstående arbetsgivare och ett flexibelt jobb, så jag behöver inte vara jätteexakt för dem. Dessutom så har jag inget fysiskt ansträngande jobb och arbetsgivaren är ok med att jag varvar kontorsjobb med de delarna som kräver att jag står och går, helt enligt vad som får mig att må bäst för stunden.

    Sedan så beror det väl jättemycket på omständigheterna. Börjar jag få värkar fem veckor före BF så lär jag ju stanna hemma, har ingen lust att föda på jobbet

  • Mumin80
    KramKalas skrev 2009-08-26 12:14:24 följande:
    guldplutt: ja precis. Har märkt att rätt mycket regler skiljer sig från sverige. Här får vi även en moderskapsförpackning med grejer till barnet. Någont sånt finns väl inte heller i sverige?
    Nej tyvärr *funderar på att flytta till det gamla hemlandet över förlossningen*
Svar på tråden Hur länge jobbar ni innan BF?