Ni som arbetar med missbrukare, berätta!??
Jag väljer att vara anonym då det är bäst i detta läge.
Jag har iallafall en bakrund med både en mamma och en pappa som var och är missbrukare. Har även andra nära släktingar med samma problem.
Pappa gick bort i början av sommaren pga sitt mussbruk, och det var då jag bestämde mig. Jag ska jobba med missbrukare!
Nu har jag mycket gratis pga egna erfarenheter, har hjälpt till mycket ideelt och vet hur man måste "ta" en missbrukare. Är även mycket van vid att ha kontakt med myndigheter. Detta känns som mitt kall, och efter min föräldraledighet så börjar jag arbeta. Känns så spännande och en otrolig känsla att ha "bestämt" sig och att man verkligen kommer till skott och får börja arbeta med det man vill.
Nu är jag nyfiken på er andra som arbetar/ska arbeta/ har arbetat med missbrukare, hur tycker ni det är? Vad gör ni? trivs ni med det?