• ulricaa

    Peg operation?

    Min son fick sin PEG i april och har aldrig haft nån inflammation. Vi använder en salva som heter Fucidin då o då som förhindrar det. Be att få den utskriven om ni får problem med inflammationer.
    /Ulrica

  • ulricaa

    På vissa ställen, bl a i Lund kan man få knapp direkt. I Jönköping väntar de sex månader för att "kanalen" ska läka ordentligt först och för att det är en större operation att sätta knapp direkt.
    /ulrica

  • ulricaa

    Jozze o Weronica:
    Har någon läkare diskuterat Prepulsid med er? Det är ett läkemedel som gör att man kräks mindre eftersom det ökar motoriken fr magsäck ner i tarmen.
    Liam har haft det ett tag. På honom fungerade det inget vidare, men det beror nog mest på att han får sin mat direkt till tunntarmen (och att kräkningarna verkar hänga samman med hans epilepsi).
    Läkemedlet får man söka licens för och det finns vissa risker med det, bl a kan hjärtat påverkas. Detta kollas med regelbundna ekg. Liams läkare förklarade dock att för tio år sen hade nästan varenda barn med neurologiska skador detta.
    /Ulrica

  • ulricaa

    Liam får Infatrini och Nutrini Energy. Infatrinin kommer i små glasflaskor a 100 ml, Nutrinin finns i 500 ml påsar som hängs direkt på pumpstativet, eller 200 ml glasflaskor. Jag blandar de två sorterna i påse. Liam har provat i princip varenda välling och sondnäring som finns; de flesta har vi blandat till på vanligt sätt o hällt på flaska eller påse.
    Det finns ett oändligt antal sondnäringar och tillskott. Med tiden blir man expert på hur många kalorier det ger hit o dit, och exakt hur mycket mat o vätska de behöver!
    Se till att få kontakt med dietist så fort du kan. Med hjälp av näringstätare sondnäring kan du ju minska mängden. Viktigt dock att se till att de får i sig 90-100 ml vätska/mat per kg o dygn.
    /ulrica

  • ulricaa

    nattinattio:
    vad heter medicinen och vad är det för ämne i den som gör att man inte kräks?
    /Ulrica

Svar på tråden Peg operation?