• LuPeRo

    Datorn hänger sig!!!

    Jag har en lite "äldre" dator, ca 2-2½ år gammal.
    Jag började få problem för ett tag sedan med att datorn hänger sig stup i kvarten. Tex om jag har en internet-ruta uppe och lyssnar på winamp så bestämmer den sig för att bara stanna upp.
    Helt plötsligt har allt hängt sig och detta gör mig förbannad.
    Datorn lämnades in på service i en lokal databutik (har alltid trott att dom varit kunniga) och efter att dom haft den ett par dagar så konstaterade dom att där var inget problem alls (?).
    Men varför hänger datorn sig för jämnan då? Allt bara fryser till is och det enda jag kan göra är att starta om (kul att förlora allt man gjort den senaste timmen, speciellt för mig som spelar The Sims 3).

    Jag har iallafall inbillat mig att det har med hårddisken att göra. Jag satte nyligen i mer minne vilket gav mig ca 3 Gb i minne. Grafiken är bra och ljudet är bra. Jag har felsökt datorn på alla sätt som finns.
    Alltså är det bara hårddisken kvar att fundera över.
    (Ja även att jag har Vista)

    Vad säger ni tekniskt kunniga om detta? Ska jag inhandla en ny hårddisk med hoppet om att det hjälper eller är det en konflikt i datorn?

    Tacksam för svar!

  • Svar på tråden Datorn hänger sig!!!
  • LuPeRo

    Ska se om jag kan svara på alla frågor

    Vista är nyligen ominstallerat så jag tror jag avvaktar med det.

    Även alla drivrutiner är ominstallerade (då pga formateringen).

    Datorn gör defragmentering varje dag (schemalagd) och diskrensning gör jag själv var 3:dje dag.

    På C: har jag 66,1 Gb ledigt av 102 Gb, så jag har mer än 25 % ledigt.

    Dessa problem pågick även innan jag satte i mer minne. Det satt ett 1 Gb minne i när jag köpte den, nyligen köpte jag ett 2 Gb och satte i. Samma märke som det första. Ska jag inhandla ett annat kanske och prova med det? Då jag spelar The Sims 3 så kräver det en hel del minne.

    Jag gick in i Loggboken och spanade runt men jag har ärligt talat ingen aning om vad jag tittar efter. Kan du/ni guida mig igenom detta kanske?

    Jag är verkligen tacksam för att ni försöker hjälpa mig


    rödnos skrev 2009-09-13 20:56:50 följande:
    Köp en mac
    Tack för tipset, men jag tror jag håller mig till PC
  • LuPeRo

    Okej, nu har jag tittat runt lite till i Loggboken.
    Jag hittade en hel lista med vad som hänt de senaste dagarna och idag.
    Jag antar att dom jag ska hålla koll på är dom det står "Fel" på.
    Det är ett återkommande problem vad jag kan se.
    Problemet är "LoadPerf", händelse-ID 3012.
    Så här står det nertill;

    "Prestandasträngarna i registervärdet för prestanda är skadade. Detta upptäcktes när tilläggsräknarprovidern Performance behandlades. Värdet för BaseIndex i registret för prestanda anges som första DWORD i datasektionen och värdet för LastHelp anges som tredje DWORD i datasektionen."

    Hur fixar jag detta?

  • LuPeRo

    Om jag bestämmer mig för att spela tex The Sims 3 så stänger jag av allt utom explorer och ljudet. Sedan startar jag spelet och det glider på bra.
    Efter ca 1 timme så hänger allt sig, det bara fryser till.

    Enligt loggboken så är det Perflib, LoadPerf, Eventlog inom "Program" som skapat "Fel". Där är inga på kritisk eller varning. Där är däremot 2 st på "Misslyckad granskning" om det kan vara ett problem.

    Jag googlade själv igår och läste så mycket jag kunde om just loadperf. Där stod att jag skulle öppna kommandotolken och skriva lodctr /r så skulle parametrarna "laddas om". Men när jag gör detta står det att det inte går och att felet är nummer 5.

  • LuPeRo

    Finns det ett program där man kan testa minnet?
    Några tips?
    Tänkte prova ett program innan jag ger mig ner och öppnar hela boxen...

  • LuPeRo

    Det tar ju sin lilla tid att göra det där testet. Tur att man har en dator till

    Vad är det jag ska titta efter egentligen? Det mesta är rena grekiskan för mig

  • LuPeRo

    Vad jag kan se står det inget som "Panic", "Achtung" eller liknande så jag tror det är helt okej att vara där inne
    Men när den börjar räkna ner så kommer jag att springa

  • LuPeRo

    Jag började scanningen runt 11 tiden och den är fortfarande inte färdig. (jag antar att man får ett meddelande om det och det har jag inte fått)

    Ska det verkligen ta så här lång tid?

  • LuPeRo

    Ja det verkar ta en fruktansvärt lång tid. Verkar som att datorn får stå på hela natten...
    Lite irriterande att det ska ta så lång tid. Hade jag vetat det hade jag nog inte valt det utan försökt hitta ett annat snabbare program. Men detta var ju det "bästa" enligt många...

  • LuPeRo

    Datorn har nu snart stått igång i 24 timmar.
    Raden som finns längst ner står det 17 under "Pass" och 0 under "Errors".
    Är det lönt att fortsätta eller jag kan stänga av det nu?
    Läste på en sida om att dom flesta låter den bara gå upp till 8 eller 10 och är det okej dit så behöver man inte fortsätta.

    Men om det inte är minnet som är problemet, vad kan det då vara?

  • LuPeRo

    Jag googlade runt lite och insåg att Memtest går igenom 10 test i följd.
    Min gick igenom dessa 10 testen nästan 2 gånger så det var tydligen okej att stänga av det.

    Jag har felsökt datorn, rensat den och ska strax lägga i Vista skivan och se om det hjälper att reparera. Men sen står jag helt handfallen och har ingen aning om vad problemet är.

    Vi tänkte att hårddisken kanske blev överhettad, men där är 3 fläktar i boxen och även små hål på ena sidan av den. Så kyld är den.

    Kan det vara processorn som inte orkar med riktigt?

Svar på tråden Datorn hänger sig!!!