• tandmaja

    ÄD i Riga. Är 42 år - Egentligen vill inte min sambo ha barn

    Sannolikheten att barnet blir likt dig genetiskt är väldigt liten då du ju inte bidrar med några gener alls. Däremot kommer du ju påverka barnet när han/hon blir större vilket gör att han/hon kan bli lik dig men egenskaper och utseende kan du aldrig påverka.

    Om din man "ställer upp" så är ju chansen stor att barnet blir likt honom till viss del och att man därför känner igen egenskaper osv. Kanske är bättre än helt okänd pappa också om du har chansen att välja?

  • tandmaja

    Jag har läst rätt mycket genetik då jag pluggade nästan 8 terminer på läkarlinjen och jag vet att det finns något som heter så men är VÄLDIGT omdiskuterat och det är väldigt många seriösa forskare som inte tror ett endaste dugg på det, de allra flesta faktiskt so mförkastar det helt!

    Jag tror också det är nonsens, gener och DNA ärvs från mamman och pappan, 50 % från vardera.
    Jag tror det är farligt att börja laborera med vetenskap och fakta för att man så gärna vill...Hur skulle den som bär på barnet ,den männsikans DNA kod kunna överföras till barnet ??? Den genetiska koden överförs ju inte genom blodet!

    Mig skulle det dock inte spela den minsta roll.jag skulle vara överlycklig för det barn jag får, men om man tror att barnet ska bli lik en själv så är det nog lätt att bli besviken!
    Har flera kompisar som fått ÄD-barn och flera är slående lika pappan men det finns hos samtliga saker föräldrarna inte känner igen och det kommer väl från mamman då hon ju faktiskt bidrar till halva ungen!

  • tandmaja

    Självklart är jag inte forskare men jag vet rätt mycket omgenetik och jag vet att en profssors uppfattning inte styr hela genetikforkningen och de allra flesta forskare anser att genuppsättning ärvs och ej kan påverkas på det sätt du beskriver.

    Det kanske är för att jag pluggat just medicin som gör att man granskar rapporter osv. på ett helt annat sätt, men alla är ju olika och man tror det man vill tro. Jag väljer att tro på det som är den gängse uppfattningen inom medicinen. Något annat tycker jag är lite naivt, men det är ju återigen vad jag tycker.

  • tandmaja

    Man har i flera svenska undersökningar kunnat visa att insättningar efter 2003 (då rekommendationer om återförande av bara ett embryo kom) kunnat visa att man minskat tvillinggraviditeter med många % samtidigt som man INTE minskat chansen till graviditet så därför ska du absolut inte sätta in två embryon om du inte vill ha tvillingar . Denna studie finsn att läsa på bla svenska IVF-klinikens hemsida (Falun ,Umeå osv. kan inte adressen men googla)

    Dessutom finns det forskning som visar att man kan riskera att ett dåligt embryo som inte fäster drar med sig det andra...Denan forskning är dock ny och omdiskuterad medan det jag skrivit ovan är statiskt bevisat!

    Mitt råd till dig TS är att läsa på mycket innan, kolla olika kanlaer osv. så att du känner dig säker på vad som är bäst för dig när du väl kommer till insättning.

    Lycka till :)

  • tandmaja

    Nu


    Bette skrev 2009-09-29 12:17:59 följande:
    [citat]
    Du har rätt så fel om jag får säga så, det finns något som heter epigenitik, det är den som bär på barnet som bestämmer vilka gener som skall framträdas och hur dessa skall framträdas.

    Om du nu granskar forkning på ett vetenskapligt och konstruktivt sätt tycker jag det är väldigt märkligt (och naivt ) att du går ut och säger att "du har fel" när jag redovisar vad i stort sett 100% av vedertagen uppfattning inom medicin och forskning!! Och detta för att du diskuterat med EN professor?! Har du någon källhänvisning till hans forskning så vore det väldigt intressant.

    Här förstår man verkligen att sköterskeutbildningen är en omvårdnadsutbildning och inte en vetenskaplig utbildning men jag fattar inte varför man ska tjafsa om det. DET är också en vedertagen sanning om utbildningen.Tyck vad du vill men säg inte åt andra männsikor att det ÄR så, utan att ha något annat stöd en en diskussion med EN forskare(kraftigt underrepresentrad m a o ) när alla andra inom medicinen anser att hälften av generena kommer från mamman och hälften från pappan oc h detta kan inte påverkas genom blodet

    Jag tycker det är väldigt bra och intressant med ny forskning men så länge den bedrivs på just forskningsstadiet utan publicitet och undersökningar är det just forskning och det går inte att hänvisa till som sanning och att allt annat är fel!
    Ska man berätta om sådan forskning måste man också säga till människor exakt vad det är - något som DU och din professor tror på men inte resten av den vetenskapliga världen, ännu. De tär inte riktigt så du gör när du går in och säger att jag har fel i citatet ovan!!!

    Förhoppningsvis kommer publiciterad forskning som stödjer det du säger längre fram.Det vore onekligen väldigt intressant om man kunde påverka DNA på det sättet (med tanke på bekämpning av ärftliga sjukdomar ,inte överföra gener via blodet vid äggdonation. Mig veterligen har det inte gjorts någon forskning alls just på kvinnor som fått andra kvinnors ägg implanterade ??)

    Epigenetik är just forskning om ärftlig cancer och hur DNAspiralen och genomet kan öppnas /stängas av olika påverkan=försöka påverka nedärvning av viss ärftlig cancer.
  • tandmaja

    Jätteintressant läsning.Hoppas forskning inom detta område kommer igång,låter fortfarande väldigt "tidigt" och väldigt lite som stödjer författarens teori? Känns märkligt att du kan säga att den gängse uppfattningen ang genetik är fel baserat på detta ?! Men som sagt man får tycka och tro vad man vill!

    Som svar på dina frågor :
    Jag vet att det sköterskeutb inte enbart är en omvårdnadsutbildn, men man säger väl att det är en sådan,dvs att tyngdpunkten ligger där!

    Ja, jag är tandläkare och inte läkare vad nu det skulle spela för roll, annat än att jag läst mer genetik än mina tandläkarkollegor ,då jag gjorde det på läkarlinjen.Det och intresset för medicin kommer från mitt pluggande, det var därför jag berättade det!

    Mitt medicinintresse gör att jag faktiskt håller på med klinisk forskning tillsammans med en läkarkollega. (Vi har ett projekt som förhoppningsvis leder till att en artikel publiceras nästa höst , om ev. samband tidiga missfall /tandhyg. behandling m frisättning av bakterier i blodet-jätteintressant)

    Kanske är det därför det känns viktigt att skilja på vad som är spekulation och vad som är vedertagen sanning när man diskuterar forskning/resultat, trots att jag varken är forskare eller läkare ;)

    Sorry TS att vi tog över din tråd.Hoppas alla på fl tar reda på ordentlig fakta innan de köper någons personliga åsikt/spekulation.Det är viktigt tycker jag.Nu har jag sagt det och du ska få tillbaka din tråd :)

  • tandmaja

    Ja ,det är jätteintresant men lite tidigt att dra slutsatser ännu (men jag kommer inte ta bort tandsten i min mun de första 12 v om jag skulle lyckas bli gravid . i alla fall, för det lutar åt att det finns ett samband )
    Tänk om folk visste hur mycket tänder påverkar AT :)

  • tandmaja

    Sorry,klantigt av mig att använda förkortn men det var för att jag skrev svar till Bette och att AT är vedertaget inom sjukvården! Tänkte inte på att andra läste också ,såklart :)

    Hoppas det löser sig och du kommer fram till hur du vill fortsätta, Sevgilli

  • tandmaja

    Maline: Visst är den gängse uppfattningen att vi är en produkt av våra gener i interaktion med miljön MEN med miljö avser man ju miljö vi omger oss med när vi är födda ??! Saker som påverkar då och inte i "livmoderlivet"...

    Och visst är epigentetik främst forskning hur vissa typer av cancer påverkas gm gen/miljö påverkan? Pratar man om miljöpåverkan på fostrets gener i livmodern är det väl inte donerade äggceller utan hur fosterets gener kan påverkas gm mammans miljöpåverkan och vissa gener framträder pga detta?

  • tandmaja

    Jag menar självklart med donerade äggceller vilket någon argumenrade för att jag hade fel när jag sa att det inte finns någon forskning som stödjer att mammans gener påverkar fostret...Det är väl inte sådan miljöpåverkan man forskat om!!!

    Jag vet att epigenetik inte ENBART handlar om cancer men det är ffa ???

    Tycker denna diskussion blivit lite larvig vilket jag ofta upplever att det blir när vissa är inblandade...

    man får TRO vad man vill...

  • tandmaja

    Det var inte menat till DIG utan en reflektion över nivån på sidan innan du kom med i bilden, orkade liksom inte dra ett varv till kände jag....Sorry

  • tandmaja

    Ja DET var jätteintressant... :)

  • tandmaja

    Kattennizze: jag forskar inte i genetik men just hur miljön i livmodern påverkar en donerad äggcells redan färdiga genuppsättning forskas inte heller på (människor) I alla fall har jag inte lyckats hitta något de snaste veckorna .Har även bett min kollega söka i Medline men han hittade inget heller.! Är det någon som har hänvisning till senare forskning så vore det jättekul att få läsa ?

    Miljön i livmodern ser ganska lika ut, men man menar mer påverkan genom ämnen/miljöer som modern utsätter sig för och som kan medföra att dessa förs vidare till fostret genom blodbanan.

    Jag tror inte att mina gener kan påverka generna hos fostret (ändra egenskaper hos fostret så det blir mer likt mina gener ,tror jag är omöjligt! ) eller att mina gener kan överföras till fostret och på någon mirakulöst sätt "trycka ner" fostrets DNA och förvandla det till DNA mer likt mitt MEN däremot kan ju miljöpåverkan (genom saker jag utsätter mig för ) påverka fostret genom att mutationer kan uppkomma i fostrets DNA.

    Men som Bette säger, Malene kan säkert svara dig bättre då hon forskar i genetik :)

  • tandmaja

    Apropå forskning och påverkan på barnets DNA : har ni läst att det har kommit en forskningsrapport från KI där man ha påvisat att kejsarsnitt ändrar barnets DNA?

    De barnen som föds med kejsarsnitt har ökad risk för astma ,diabetes ,allergier och cancer.

    Det är väl ett typiskt exempel på miljöpåverkan hos fostret.

    Jätteintressant.

  • tandmaja

    Jag tror inte man behöver oroa sig om man är normalt funtad men jag skulle absolut tänka efter ett varv till om jag bara valde det av bekvämlighet eller för att jag tror att det är mer kontrollerat än en vanlig förlossning (för det är det INTE)

    Man får som du säger väga för och emot för båda sätten.
    Personligen skulle valet vara enkelt, jag skulle välja snitt trots undersökningen

  • tandmaja

    Kramiis .visst är det intressant. ( Epigenetik ÄR spännande-man måste bara definera rätt, sagt med tanke på diskussionen vad epigenetik egentligen står för )

  • tandmaja

    Jag har varit gravid och kände nästan genast jag fick ett plus att jag ville söka snitt.Är av olika orsaker väldigt rädd/skrämd vad gäller vaginala förlossningar.
    Jag tog upp min "skräck" på ett första möte med bm och vid senare läkarundersökn i samband med det samtalet visade sig att jag hade väl trångt "innerbäckenmått" så det hade med all säkerhet blivit snitt ändå...

    Men iom att jag kände så som jag gjorde då (att vaginal förlossning inte är ett alternativ för mig ) så skulle jag "välja" snitt utan att tveka ,trots undersökningen. Det KAN innebära en ökad risk ,inte ett faktum att det man får sjuka barn, så man får överväga fördelar och nackdelar på samma sätt som att äta östrogen ger en ökad risk för te x bröstcancer( och den risken är nog många ,många ggr högre men jag väljer ändå att genomgå behandling för att det är viktigt för mig .Så tänker jag

    Jag känner som du, det är jätteintressant ur miljöperspektiv, men jag bryr mig inte om och tror aldrig att barnet kan få mitt DNA ,däremot mutationer i sitt eget av saker jag gör,tex "utsätter" det för ett snitt.

  • tandmaja

    Av bågon anldening fungerar inte länkarna! Gå in på tråden "Har man rätt att välja kejsarsnitt ",inlägg 45 eller någon sådant ,sista sidan så finns ovanstående länkar.

    Epigenetik, publicerade artiklar...

Svar på tråden ÄD i Riga. Är 42 år - Egentligen vill inte min sambo ha barn