• MLT

    Hjälp! 60-talskläder, hår, skor?

    På lördag fyller min hemstads torg 40 år och det ska vara ett stort jippo. Jag har fått äran att uppträda och ska sjunga lite låtar från 60-talet och ska då vara klädd i 60-talsstil. Jag har ingen aning om vad de hade på sig då!

    Jag vet att Twiggy blev stor då, vilket inte är så fördelaktigt för mig, då jag inte är så smal. Är rätt grov med stora bröst så getingmidja och höga kjolar går bort. Låga skor är heller inget snyggt på mig, då mina vader är som de är efter många års fotbollsspelande. Finns det någon som har lite tips till en smått desperat mode-nolla? ;)

    Jag hatar egentligen klänningar, men har en vit som jag tycker är både fin och skön, skulle jag kunna göra något med den? Kanske med hjälp av accesoarer, skor/stövlar och frisyr få till en schysst 60-talslook?

    www.familjeliv.se/hem/madlin/gallery/phpomn8lt.jpg

    Tacksam för svar!

  • Svar på tråden Hjälp! 60-talskläder, hår, skor?
  • MLT

    Ja, det är den bilden jag har också av 60-tal, men det funkar verkligen inte för mig och min kropp. De låga skorna till mina fotbollsvader och den skärningen får mig nog bara att se fet ut :) Vad hade de mer för skor eller stövlar? Frisyren är det lättaste då jag har långt hår. Har faktiskt tittat på den bilden du länkade till! Eller någon diademfrisyr..

  • MLT

    Kan tillägga att klänningen jag har sitter tight över bysten och sen går ut lite.. kan man inte ha ett brett skärp till för att få till den där skärningen? Vi ska vara utomhus så någon jacka till behövs nog oavsett vad jag har för klänning, tips på det?

  • MLT

    Tack så mycket för alla tips! Jag är så långt ifrån sött och flickigt man kan komma, hehe, men det är ju bara för några timmar och det är ju faktiskt ett jobb :) Ska kolla in allt ni tipsat om!

  • MLT

    Nu har jag grävt i garderoben igen och hittat två klänningar som kanske kommer lite närmre 60-tal.. Skulle någon av dom passa? Den svarta är använd en gång och den blå hade jag visst inte ens tagit bort prislappen ifrån :) Kanske den svarta med en vit cardigan till, svart och vitt verkar ju varit inne då?

    www.familjeliv.se/hem/madlin/gallery/phpme3tli.jpg
    www.familjeliv.se/hem/madlin/gallery/phpscsse3.jpg

    Har ett par svarta stövlar som går rätt långt upp som jag tänkte använda och har letat fram lite bra halsband och örhängen osv i rätt gälla färger.. Frisyren blir utsläppt och tuperad med snelugg och diadem, kompisen får fixa sminket =)

  • MLT
    Snuttjulla skrev 2009-09-21 22:12:52 följande:
    kan du inte kolla lite på grease, och andra filmer, typ SHAG? som ska utspela sig där, och få lite tips. Kom inte capri-byxan på 60-talet? OCh så var det väl mycket topar och matchande koftor/cardigans? Typ sött och flickigt? Jackorna, tänker jag på grease, pink lady-jackor, de som var jätteinne förra sommarn, tror gina tricot hade såna bland annat? Hoppas du hittar nåt som passar dig, men som sagt, kolla lite filmer från då... :)
    Jag har faktiskt ett par vita capribyxor, med dom skulle jag slippa ha klänning helt och hållet. Har även ett par högklackade skor med rundad öppen tå och en sån pink ladies-liknande jacka, i rosa. En top till det och jag skulle tom kunna känna mig bekväm :) Tror jag kör på det, tack så jättemycket för alla tips!
  • MLT
    Rosenöga skrev 2009-09-22 19:19:22 följande:
    Välj något som du känner dig bekväm i. Det är viktigt att man trivs i kläderna för att det ska bli kul.
    Ja, det är så jag känner. Det ska dessutom vara 60-tals'stuk', är inte meningen att vi ska köpa nytt för att vara korrekt klädda, men samtidigt vore det ju kul att vara 'rätt' :) Är så kass på kläder och mode, fick jag välja skulle jag gå i jeans och t-shirt även på krogen, men det tillåter inte mina vänner mig att göra, hehe.

    Tack igen för alla tips, det blir nog bra till slut!
Svar på tråden Hjälp! 60-talskläder, hår, skor?