Kraniosynostos #8
Vi gick på Nordstan när Wille opererades, tog en promme i botaniska när han fick följa med ut och nu när vi ska på återbesök tänkte vi kika på slottsparken? slottsskogen? som ligger vid Linnetorget.
Vi gick på Nordstan när Wille opererades, tog en promme i botaniska när han fick följa med ut och nu när vi ska på återbesök tänkte vi kika på slottsparken? slottsskogen? som ligger vid Linnetorget.
Apro på försäkgingar, vi har fått avslag på våran barnförsäkring av Folksam-
fast det här inte skulle påverka försäkringen på något sätt =(
Har nån mer här haft strul med att få barnförsäkring? Vilka bolag har ni?
Har god lust att ta andra sonen från Folksam med bara för att dom ska strula så,
elin a82 skrev 2009-10-21 13:32:53 följande:
Vi fick va med bägge två när Wille sövdes på SU
Angående psykologen, så skulle det va kul att veta om hon visar sig mera nu.
Förrut dök hon bara upp på pre op mötet med läkaren men då vi påpekade detta så har hon poppat upp här och där, men gäller det bara oss?
Vi har igentligen inget behov av henne men för dom som behöver prata så är det ju jätte bra om hon visar sig på avdelningen före och efter operationen.
elin a82 skrev 2009-11-03 15:53:47 följande:
Lina W skrev 2009-11-09 10:54:07 följande:
Hej har precis knåpat ihop ett brev till patientnämnden för att uppmärksamma att Willes diagnos blerv ställd för sent(då den sk läkaren på våran HC haft koll på huvudformen men efter fler månder har mage att säga att han inte kan något om saken) och att BVC och HC borde få mer information om prematura slutningar av sömmar och fontaneller.
Är det flera som fått onödigt sena diagnoser, där HC bara "väntat ut" problemet. Så se till att skriva till patientnämnden så det uppmärksammas.
När jag var på SU och pratade med personalen där så verkar det va ett vanligt problem, att man typ tror att det växer bort eller nåt.