Induktionshäll
Vi har inte själva än sån (än!), men mina föräldrar har en efter att dom provade min fasters.
Vi har en traditionell glashäll från -06 som satt på plats när vi köpte huset. Den får sitta tills den går sönder eller vi känner att vi har råd att byta till en induktionshäll. Det är ju rätt mkt som ska köpas när man köper hus.... En induktionshäll står dock på den övre delen av prioriteringslistan.
Fördelarna är att det går snabbt att skruva upp och ner värmen. Kokar du något och drar ner värmen reagerar det du kokar omedelbart! Du har alltså ingen eftervärme som "ställer till det" som på en normal spis. Det gör att det nästan är omöjligt att bränna vid mat!
Du kan sätta på en platta utan att spisen blir varm, tex om ett barn råkar dra igång en platta utan att det står något på så händer ingenting. Det måste till en magnetisk detalj på plattan för att värmen ska bildas.
Den drar mindre energi än en traditionell spis.
Nackdel, tja risken är att du får byta ut kastruller. Kastruller som fungerar är bara de som du kan fästa en magnet i botten på. Enkelt att testa!
Högljudda vet jag inte. Den min faster har (en av de första spisarna som kom på marknaden) surrar lite, lite, lite grann, men def inte högljudd. Den häll som föräldrarna har, av betydligt nyare årgång, låter lite mer. Det är ffa en platta som låter mer än de andra och på vissa "gradtal", men högljudd vet jag inte. De störs inte av det iaf.