Inlägg från: prospicientia |Visa alla inlägg
  • prospicientia

    Min tjej var otrogen.....och jag blev kåt!!?

    Fnurra01 skrev 2009-10-06 14:01:10 följande:
    Just det! Otrohet är en tanke i vårt huvud som vi själva skapar. En tanke som vi lär oss att ha samtidigt som vi lär oss att en kärleksrelation bara kan innehålla två personer.

    Din vändning är vacker. "Jag ser det inte som att jag delar min tjej med någon annan helt enkelt därför att hon inte är "min" att dela, det är hon som delar något med mig." Precis så ska vi se på relationer. Våra kompisrelationer är sådana och om vi ser på den vi bor ihop med på samma sätt behöver vi inte ständigt bevaka vår äganderätt. En äganderätt som ändå bara finns i vårt huvud. Vi kan inte äga en annan bara välja att ge vår kärlek till andra.

    Den kärlek vi kan ge är egentligen obegränsad. Vore den inte det skulle det vara hemskt. Först har vi en partner som får 100% av vår kärlek. Sedan får vi barn och då får barnet 50% och partnern får bara hälften så mycket som förut. Det här är falsk matematik.

    Jag har alltid undrat varför vi tror att en person ska kunna ge oss allt det som vi innan hade två föräldrar och flera kompisar för att fylla. Nu ska helt plötsligt en person räcka för alla våra behov. Det kanske fungerar ett tag men över tiden så förändras båda lite och då kanske man inte får allt av den andra. Ska man då bryta upp och leta efter en annan? Är det inte bättre om man har relationer där båda vill väl och vill dela med sig till varandra. Precis som med vänner.

    Kravlöshet ska vi ha mot andra. Krav ska vi ha på oss själva. Riktiga krav, vuxna krav och inga påhittade.

    Jag älskar att se min fru njuta. Om hon skulle ha varit otrogen på en konferens skulle jag tycka det var otroligt upphetsande. Hon har fått uppskattning, uppmärksamhet, ett spännande äventyr och njutning. När hon umgås med sina vänner och har kul blir jag också glad. Jag mår bra av att hon mår bra.
    Jepp, jag tänker/känner likadant. Jag var svartsjuk för många år sen, men upptäckte när jag granskade mig själv att jag bara följde religiösa normer jag tagit med mig från min uppväxt.

    Sen finns det givetvis gränser för alla när det handlar om att bli utsatt för orimliga risker, bli ljugen för, respektlöst behandlad osv. och de gränserna måste man givetvis sätta.
Svar på tråden Min tjej var otrogen.....och jag blev kåt!!?