• Meli

    Barnaga

    Jag kan säga att jag tycker inte en "dask" är så farligt. Tycker det är mycket värre om man ex skriker elaka saker till barnen i stridens hetta. Det skadar mer och långsiktigt.

    Däremot tror jag inte att jag tycker att det ska bli lagligt. Det är så svårt och se vad som är ok eller inte tex och kommer nog sluta med att många många barn blir misshandlade och att det kallas aga.... det är bättre om det är förbjudet.

  • Meli
    Anatha skrev 2009-10-06 12:51:49 följande:
    Att skrika elaka saker till barnen går också under aga och något jag inte tycker är ok. Visst kanske man höjer rösten för mycket men skika elaka saker från man som vuxen inte ens göra i stridens hetta.
    Gör det verkligen det. GÅr under aga menar jag, juridiskt.
    Kan de som skriker kränkande saker bli socutredda likaväl som de som slår barnen? Jag är inte säker på det....
Svar på tråden Barnaga