RååSa BuBBlan skrev 2009-10-11 20:18:36 följande:
Är det som vi tror så fulade en av de förra ägarna till sig ett lån samtidigt som vi satt på banken inför tillträdet, han kom nämligen en halvtimme sent och är en riktig buse .. Det är ju bedrägeri absolut, men processen blir lång för vår del.. Det är bara en soppa och ett kaos utan dess like..
Det spelar liksom ingen roll vems lån det är... Det är knutet till den här lägenheten och den äger vi, om vi säljer den så måste vi betala in en halv miljon till deras bank vilket vi självklart inte kan, så här sitter vi.. Och skiter den riktiga låntagaren i sina betalningar så tar kronofogden lägenheten av oss.. *panik*
Tycker så synd om er. Hoppas verkligen att ni inte ska behöva gå igenom en lång och jobbig process även om det ser mörkt ut nu...vilka svin det finns!!!!!!