• mm m

    Ni som opererat bort synfel vart gjorde ni det och hur blev resultatet?

    Hej!
    Har i flera år funderat på att operera/laser mina synfel. Har inga stora fel enligt optiker men måste ha glasögon/linser för att köra bil. Använder det dagligen. Trivs inte alls i glasögon då de mest är i vägen och jag känner mig obekväm (fast folk säger att jag ser fin ut i glasögon) Linser använder jag mest men blir så torr, skaver och grusar sig i ögonen så måste t ur och blöta på de flera gånger om dagen, vilket blir jobbigt och krångligt.

    De jag pratat med som gjort det för många år sen är nöjda!
    Men ögonläkare som jag pratat med säger att jag inte ska och att hon heller aldrig skullr göra det.. risker osv

    så nu vill jag veta har ni gjort, vilken, pris, vart gjorde ni den, blev ni nöjda med resultatet, blev det några problem efteråt?

  • Svar på tråden Ni som opererat bort synfel vart gjorde ni det och hur blev resultatet?
  • Miss Lau

    mm m skrev 2009-10-21 15:10:12 följande:


    Valmar: Är det nya ögon cityakuten du gjorde operationen på?Får man fråga vilka fler kliniker du besökte.Har kollat en del idag och det är några som jag fastnat för och andra går bort direkt bara av att se hemsidan. Men man kan missta sig vore synd om någon som är bra blir bortglömd och tvärsom.
    Ja, det var Nya Ögon Cityakuten jag opererade mig på. Jag var även till ögonkliniken vid Globen och till Medocular. Alla tre verkade helt okej men jag gillade personalen på Nya Ögon plus att min man opererat sina ögon där (och det gick ju bra).
  • mm m

    ok det är en av de som jag "valt ut" förut gilade jag bara medocular (kan tillägga att jag inte besökt någon klinik än)

    nu är det den cityakuten nya ögon och en i täby kommer inte ihågpå rak arm vad den heter.

    Å blev det bra för er båda så har ju den en klar fördel samt att den ligger centralt också.

  • kimblo

    operation aug 2007, från synfel -0,50 hö, -0,75 vä utan brytningsfel använder glasögon för bilkörning.

    Efter min op fick jag +,50 hö och +,0,75 vä och fick använda glasögon för laga, äta mat, tvättmaskin handla, klä på mig, försöka måla mig.

    Efter två korrigeringar så har jag -0,75 hö, -0,75 vä med brytningsfel. använder glasögon för att kunna köra bil. det vill säga har i stort samma synfel som innan operation. nästan 30 000 fått använda glasögon hela tiden, linser kunde jag inte använda eftersom jag inte såg att sätta in dom.

    Enligt stället där jag op mig så har jag starr.. men optiker, 3 ögonläkare har sett det utan bara dom. dom andra har sett ärrbildning men inte dom.
    Felet som blev sista korrigeringen att jag åter blev närsynt beror på "missförstånd" mellan dom och mig (maken var med och hörde samtalet innan op, men även han har missförstått).

    Efter senaste korrigeringen av vänster så har jag ärrbildning hornhinna, sedan juni har jag haft värk, använt ögondroppar för torra ögon/ trötta ögon, antibiotika.
    Senast igår var jag till Stockholm till en ögonspecialist och kommer nu att få kortisonsalva, hoppas mina ögonbesvär som jag haft sedan juni ska gå över.
    Företaget har erbjudet ännu en operation vilket ögonspecialisten i Sthlm avrådde pga av risken för bestående problem är stor.

    Ersättningen jag har blivet erbjuden är betalning av sista paret glasögonen. inte dom 30000 som operationen kostade. Jag får inte ens veta vilket försäkringsbolag dom har.

    Lägg pengarna på något vettigt istället för att förstöra ögonen för ett litet synfel.

  • HeddaBigBum

    Jag opererade mig (Lasik Surgery) i San Diego, Kalifornien, 2004 och det är en av de bästa grejerna jag gjort!
    Jag har inte haft några komplikationer alls och inte min man heller.
    Vi betalde $5600 för oss båda (strax under 40 000kr i dagens valuta). Men det var som sagt för lite drygt 5 år sedan...

  • mm m

    Kimblo Usch vad hemskt och helt förfärligt att de inte ens betalar tillbaka hela kostnaden och egentligen mer för förämrat resultat sveda och värk. Blir ju merkostnader efter det hela samt mer problem för dig.

    Hoppas verkligen att du slipper det onda och kan komma tillbaka till en ok vardag igen. Nu har du alltså större synfel och mer problem än innan?

    Är så jag tänker också att det kan ju faktiskt bli värre. Även om det sällan är någon som berättar om det. Oftast hör man bara de som är nöjda.

    Tack för att du delade med dig. Det sista man vill är ju att det förämras. Du hade ju väldigt litet synfel från början om jag har förstått det hela rätt.

    Stå på dig och kräv att få ut högre ersättning (vet inte vad ni hade för avtal) men låter som alldeles för lite att de betalar ett par glasögon, du kommer ju få leva med det resten av ditt liv.

  • mm m

    HeddaBigBum

    Låter som ni är nöjda med resultatet. Bodde ni där eller åkte ni dit för att göra operationerna?

  • Evelina72

    Jag opererade mig för ett år sedan med LASEK. Synen blev mycket bättre men ej perfekt, gick från -5,5 till -0,5 på båda ögonen. Använder fortfarande linser då och då tex vid bilkörning. Eftersom synen inte blev perfekt är jag inte helt nöjd med operationen.

  • mm m

    Evelina72

    Ok om man ändå behöver använda linser känns det onödigt med operationen (för mig iaf)

    Känns det som att operationen var onödig för dig att lägga ut pengar och ändå behöve köpa linser eller känner du att det ändå blev bra att det minskade synfelet?

  • Evelina72

    Det känns ju lite onödigt att jag la så mycket pengar på detta när jag ändå behöver linser eller glasögon för att se perfekt.

  • SilverEmma

    De flesta ställen (har jag fått för mig iallafall) lämnar ju garanti på att du ska få perfekt syn när du är färdigläkt. Perfekt syn för dom innebär att du ska kunna köra bil utan linser/glasögon. Annars har du rätt till ytterligare operation för att rätta till det sista.

  • HeddaBigBum

    mm m skrev 2009-11-05 09:40:10 följande:


    HeddaBigBum Låter som ni är nöjda med resultatet. Bodde ni där eller åkte ni dit för att göra operationerna?
    Vi bodde i San Diego, men var på väg att flytta till Sverige.
  • Gubbas

    Jag var närsynt, -4.00 på båda ögonen och jag gjorde min LASEK operation på City akuten Nya ögon. Är jätte nöjd. Det är nu 2,5 år sedan.

  • Hhoney

    Opererades med Lasik i Uppsala (minns ej vad kliniken heter) for ca 4 ar sedan.

    Hade -1.5 pa bada ogonen plus brytningsfel. Jag valde mellan att kopa nya bagar samt linser eller satsa pa nagot som forhoppningsvis haller livet ut...
    Det ar det basta jag nagonsin gjort!!! Ser felfritt.
    Jag betalade 27 000kr med rantefri avbetalning i 24 manader.

    Jag vet att min kompis gjorde samma operation men ena ogat blev inte helt bra sa hon fick gora om det men efter det blev det bra.

  • Cornellia

    När min bror undersökte möjligheterna för att operera ögonen så vägrade dom berätta hur stor del av operationerna som blev lyckade. Han vände sig till dom storsta och mest rekommenderade klinikerna.

    Jag tycker det säger mycket att man inte öppet kan visa upp statestiken.

  • Miss Lau
    Cornellia skrev 2009-11-08 22:05:43 följande:
    När min bror undersökte möjligheterna för att operera ögonen så vägrade dom berätta hur stor del av operationerna som blev lyckade. Han vände sig till dom storsta och mest rekommenderade klinikerna.Jag tycker det säger mycket att man inte öppet kan visa upp statestiken.
    Jag hade inga problem med att få ut uppgifter på hur många som misslyckades. Nu kommer jag inte ihåg exakt men lite över 90% blev lyckade och av de som misslyckades var det många som gjorde en andra op. som blev lyckad.

    Dessutom hade alla kliniker jag var till en garanti att om resultatet inte blev körkortsmässigt så fick man göra om operationen och misslyckades det en andra gång var det pengarna tillbaka. Däremot kan det ju inträffa andra saker som gör operationen misslyckad och det fanns det inga garantier för.
  • Sambada

    Jag har opererat mitt vä öga med LASEK Torsdagen den29/10 dvs för 11 dagar sedan.
    Jag hade knappt ont, visst skavde det och var iriterat när jag hade den där skyddande linsen i fyra dagar.
    Jag tog ut den på måndagen och på tisdag såg jag jättebra kunde läsa texter och såg skyltar, men sen har ögat svullnat på och jag har fått dinmsyn och sk haze, men det är visst vanligt att man får det under läkningen. Speciellt om man hade mkt dålig syn innan.
    Jag hade -8 innan, så jag ser ju betydligt mkt bättre än innan, men iom att jag hade så pass dålig syn innan så kunde jag bara ta ett öga i taget.
    Annars hade jag nog inte sett mkt ;) men jag har nu lins på det icke opade ögat, det fungerar bra.
    Jag får ta det när det här har läkt ordentligt, hoppas att det blir bra nu då.
    Hur lång tid har det tagit för er inna ni ha sett bra?
    Hade ni mkt dimsyn och sånt, hur länge höll det på?

  • mm m

    Hoppas allt går bra för dig. Var opererade du dig någonstans?

    Åh vilekn beslutsångest jg har, väntar fortfarande på att f komma på förundersökning kontroll eller vad det kallas. Men är lite rädd samtidigt attt det ska bli värre eller inte bra. Men om det lyckas så är det nog det bästa som hänt.

    Frågan e hur länge räknar läkarna med att det ska hålla. Har hört av de man bokar av att när man blir äldre så får man räkna med läsglasögon iaf..

    och om man inte opererar så kan mina fel gå tillbaka av sig själv så att jag inte behöver läsglasögon när jag blir äldra. Är det då värt med en operation nu. Men det är ju nu jag lider och vill/behöver ha det.. åhh vad jobbigt. får börja med att höra vad de säger.

Svar på tråden Ni som opererat bort synfel vart gjorde ni det och hur blev resultatet?