Inlägg från: Blå Flygare |Visa alla inlägg
  • Blå Flygare

    Vinterkläder i babyskyddet???

    Om han kan sitta med stöd kan ni byta till barnstol, gärna modell som kan lutas lite. Ni får väl ha filtar över han så länge.

  • Blå Flygare

    Vi har en Acta Graco Cosmic. Hatar den! Måste ta ur hela stolen varje gång bältets höjd ska justeras, o varje gång nackstödet ska höjas. Svårmonterad som få. Men eftersom vi inte känner för att slänga ut några tusen på en ny behåller vi den Men sen ska den vara en av de större. Vår tjej är 3,5 men inte så stor. Hon kan sitta i den länge till om nackstödet kan upp lite till eller tas bort

    I en Britax multi tech slår de visst i axlarna tidigare så den funkar bara längre om de bara har långa ben.

    Till lilleman köpte vi ist en BeSafe IziKid x2. När han har vuxit ur den kan storasyster sitta framåtvänt.

    Ånngrar att vi inte köpte BeSafen första, då hade vi köpt en stor stol nu o direkt suttit den med bälyen o kudden i högsta läge o sen sluppit fippla. BeSafen är lättmonterad o lätt-justerad. Älskar!

  • Blå Flygare

    Sandra N skrev 2009-10-12 12:56:22 följande:


    BeSafe IziKid vilka kg e den tillåten för? Har funderat på den oxå men tycker den e lite dyr..läste att den bara funkar tom 18kg, min stora lilla 5 månaders väger redan snart 10..
    18 kg. Min dotter vägde 9 kg vid 1 år. Nu vid 3,5 väger hon 13,5. Hade väl vägt ett kg till om hon inte haft en vikt-dipp runt 2 år. Kolla viktkurvan på bvc så kan du följa hennes kurva för en prognos runt 4 år.
Svar på tråden Vinterkläder i babyskyddet???