Inlägg från: Sagalin |Visa alla inlägg
  • Sagalin

    Vita hem

    God morgon, nu börjar Luciamorgon på tv, mysigt!

    En fråga hur förvara man hyacintlökarna som blommat över och som jag skulle vilja plantera ut till våren i trädgåren?!


  • Sagalin
    Daggdroppen skrev 2009-12-13 07:42:44 följande:
    De fick varsinn mailegtomte av lillajulstomten (reatomtar från ifjol).Lego ska storebror antagligen få. Han har sin julklappskvot fylld, det ä tjejen som jag inte vet vad jag ska köpa till. Men före jul måste den ju komma Ja usch så tråkigt det är när man går över tiden. Har gjort det med båda. Hur mår du annars och hur har din graviditet varit? Vad har du för barn från förut? Hm... Kanske torrt och svalt? Jag har t.ex. mina gladioler (lökar) inlindade i tidningspapper i vårt kylrum. Lät dem först torka och smulade bort jorden och lindade in. Nu är ju hyacinter rätt torra från början... Kanske du bara kan ha den att stå svalt?
    Jag ska testa.
    Makens farmor har grävt ner hyacinter i trädgåren och det är kul när de sticker upp och blommar på våren.
    Jag ska försöka få min amarylis att blomma om också, vet att jag sett i en trädgårdstidning hur läckert det är med amarylisar som blommar på sommaren!
  • Sagalin

    God kväll!

    Hoppas ni har haft en trevlig Lucia.

    Igår hög vi en liten liten gran på ca 1meter som barnen fick ta in och klä med sitt pyssel.
    Vi har den på övervåningen och jag tycker den är lite mysig fast den är pyntad i alla regnbågens färger.
    Vår gran hög maken idag och den klär vi dagen innnan julafton.


  • Sagalin

    Fröken Vit, vilket underbart hus ni verkar bo i!

    För två veckor sedan tonade jag mitt hår mörkblond och jag har inte riktigt trivts i det, även om färgen kanske klär mig.
    Så nu sitter jag här och håller på att färga det ljusblont igen, hoppas det blir bra och inte någon annan mystik färg i grönt eller orange!


  • Sagalin
    Ari Gold skrev 2009-12-13 21:01:11 följande:
    www.blocket.se/orebro/Matbord_25105460.htm?ca...brukar inte tipsa, men det där är ju ett fynd!  ej min annons
    Fint!
    Gummsan82 skrev 2009-12-13 21:14:59 följande:
    Hej på er...Hade planerat att pyssla lite inför denna julen bl.a. en lingon- och en blåbärskrans... Men nu har all motivation och glädje inför detta runnit ut mig. Orsaken; min man...Vi skulle börja julpynta, ställa fram tomtar och så, nu ikväll... Han börjar med det och jag slår in lite julklappar på kontoret... när jag kommer ut så har han plockat ner alla fotografier så familj, släkt etc i vitrinskåpet i tvrummet. Ja han har i stort sett röjt undan allt pynt, prydnadssaker och fina små detaljer som jag gillar att ha framme. Inte bara i vardagsrummet utan i alla rum utom typ tre... 'Man måste ju plocka bort om man ska kunna ställa fram julsakerna', var hans kommentar när jag blev arg, ledsen och förbannad över vad han gjort. Jag tycker att man kan komma överens om vad man sk ta bort och ställa fram...Risken är att jag är en inredningshitler nu när man varit hemma så mycket och verkligen börjat intressera sig för en viss typ av stil på inredning och sitt hem. Jag önskar faktiskt att han inte brydde sig alls... att jag fick pynta och inreda utan att han hade en åsikt.Faan... jävla skit!Såg fram emot att inreda och pynta nya köket och badrummet men nu bryr jag mig inte. Känns inte roligt när jag vet att han retar sig på vad jag vill ha framme och vart jag vill att en del saker ska stå...Jaha... det var den julefriden... fuck!
    Karlar, vad vet de om inredning?!
    mage06 skrev 2009-12-14 01:07:08 följande:
    Prova www.bighugelabs.com I love it!Hej på er! Förlåt att jag är så dålig på att kommentera här inne, försöker i bloggarna dock Jag lider nog smått av mediastress tycker att det har blivit riktigt jobbigt att följa fb och allt annat på Internet men vill ändå hålla kontakten med folk... Känner ni också så ibland?Vi har i alla fall haft en fin helg med middag igår. Det är ett par vänner som har flyttat från en jättefin lägenhet här "på byn" till en underbart hus som de, än så länge, hyr. Ååhhh, måste fråga om jag får fota och visa i bloggen en dag. Vilka möjligheter det huset har! Underbar kakelugn, högt i tak men sänkt på 80-talet så det gömmer en fin stuckatur. De har tagit fram trägolven i kök och hall men i resten av huset har någon fiffig person lagt in något slags laminat över brädgolvet:-O Jag slutar aldrig förvånas över sånt! De har underbara glasverandor och entrén har det absolut vackraste originalfönsteer man kan tänka sig!!! Skall försöka visa i bloggen sen som sagt!Idag har jag och M varit barnfria! Vi har varit i Nacka Forum och shoppat, mest till M eftersom hans garderob var en katastrof! Nu har han bland annat en såå fin rock (alltså en kort sådan) och scarf från Zara, jag blir nykär alltså *fniss*. Jag tycker att det är minst lika roligt att shoppa till honom som till mig själv. Roligt också att få umgås lite utan barn. Vi måste bli bättre på det!Nu skall jag inte tråka ut er med mitt ot mer. Hoppas ni har haft en mysig Lucia!Kram!
    Hoppas du får fota dina vänners hus.

    Det låter som om du och maken haft  en lyckad shoppingdag. Jag måste få maken till att köpa en ny rock jag med, tycker det är så snyggt.
  • Sagalin
    Anton2005 skrev 2009-12-14 19:22:45 följande:
    Villa Nordåker- En så söt liten gran. Jag kan inte lämna kommentar i din blogg, vet inte vad som krånglar
    Nämen, vad konstigt det brukar du kunna. Tack iallafall.
    Tjock kulan skrev 2009-12-14 18:55:43 följande:
    Villa Nordåker skrev 2009-12-14 16:52:38 följande: Så charmig *ler bara jag tittar på den* tänk att de suttit o pysslat ihop detta pyntet själv, förstår om du är en stolt hönsmamma
    Ja, den är riktigt söt men det beror nog på att den är ca 1meter hög, en lika färggran gran på över 2 meter hade nog tagit över hela rummet!
  • Sagalin
    Kaktus76 skrev 2009-12-15 11:31:10 följande:
    Hallo,hallo!!Började min lediga dag med sovmorgon till 10.45 .....HÄRLIGT!!Inatt har det verkligen snöat rejält....så idag får jag skotta min infart i mitt egna hus för 1:a gången....konstigt att man kan tycka en sån sak e kul Julmusik ljuder ur högtalarna,knäck med polkagris smak står på spisen och puttrar. Nu har verkligen JULSTÄMMNINGEN infunnit sig.Nu ska jag bege mig ut på en långpromenad i det vackra snötäcket....Hoppas ni alla får en toppendag!!
    Oj så länge har jah knappt aldrig sovit!

    Mysigt att göra julgodis, det får bli helgens eller nästa veckas projekt.
Svar på tråden Vita hem