Vita hem
Tack för tipset om blixt i taket. Med andra ord så går Canons billigaste blixt bort och det är då bättre att gå upp till 480 EX (tror jag den heter) som kostar mellan 2-3 tusen.
Tack för tipset om blixt i taket. Med andra ord så går Canons billigaste blixt bort och det är då bättre att gå upp till 480 EX (tror jag den heter) som kostar mellan 2-3 tusen.
Spammar vidare
Längtar till min nya kamera kommer. 7 dagars leveranstid skulle det vara så i nästa veckan kanske jag kan få knäppa och mixtra med en Canon EOS 500D. Spännande!
Var och kikade på tapeter på lunchen och hittade en härlig från Eco som jag skulle kunna tänka mig som fondtapet i vardagsrummet. Vit botten med svarta sammetsblommor skulle kunna passa vårt rum som i mina drömmar har gråa Eketorp, vit högblank TV-bänk som täcker hela kortväggen (denna vägg som skall få fondtapet), vitt soffbord, vitt matsalsbord med stolar i björk, spegelskåp i björk och ett vitrin i mörk mahogny. Skåpen och stolarna är arvegods så de vill jag behålla som de är därav blandningen.
Vi skall renovera både vardasgrum och sovrum efter jul så jag längtar
MissGoldie: Var hittar jag planlösning som "alla" pratar om?
Åh, min kamera är redan sorterad i Stockholm enligt "godssökning". Håll tummarna att den hinner ända hem till mig imorgon I så fall är det riktig snabb leverans, för jag knappade ju hem den i förmiddags.
Nu har jag tillbringat kvällen nere i syrummet. Det var riktigt länge sedan jag var uppe så här länge, jag brukar ju somna redan vid 9-tiden Målet var att få klart 21 muddbyxor till helgensmarknad och jag lyckades iallafall med 19 st
Lite småkomplettering imorgon kväll och sedan bär det av till årets första julmarknad på lördag
10 över 5, var min kamera i Örebro Det är frågan om den hinner ända fram till mig. Inser att den nog får vila i Örebor över helgen
Det är spännande när man har tillgång till godssökning
Hmmm, mycket att kommentera
Fluffiga: Håller tummarna för att ni inte blir osams. Det är riktigt jobbigt när man tappar bort saker ifrån huvudet
Pums: Tycker FL har fungerat riktigt bra det sista.
Leia: Vilken lycka! Mao drogs rätt tjej - en som verkligen behöver lyckan att vara i medelpunkt för en stund.
Här hemma är det teknikkväll ikväll!!! Min kamera har redan kommit som jag fick ut på försäkringen. Leveranstiden kan man inte klaga över då jag beställde den igår morse
Tjock kulan skrev 2009-11-20 17:08:43 följande:
Borde det inte finnas något bra och billigt objektiv till den också. har dock hört att Nikon har lite dyrare tillbehör. En ok blixt till Canon är också lite för dyr, närmare 3000 kr. Ett bra ljusmässigt objektiv för porträtt odyl 50/1,8 kostar runt 1000-lappen vilket jag tycker är OK.
Prinsessan Leia skrev 2009-11-21 22:50:07 följande: