• IceCream

    Gravid trots mens? positivt test.

    Jag gjorde ett CB test igår kväll och fick ett svagt plus (BIM+1) ville få det bekräftat så jag gjorde ett nytt likandant test imorse, fortf svagt positivt. En timme senare kommer mensen (?) och har hållt i sig hela dagen (har grym mensvärk också som jag förresten haft hela veckan). Vad händer? Kan jag vara gravid eller vad?

  • IceCream
    Dakine skrev 2009-10-23 17:39:54 följande:
    Jag fick också svagt plus, sen mens, sen starkare plus. En del har en mensblödning i början av en graviditet. Men för mig tror de att de var ett mf, så kan ju tyvärr vara så för dig. Det bästa du kan göra är att avvakta 2-3 veckor och ta ett nytt test, eller ring kk.
    Jag tror nog med på missfall då. För att ha mens med mensvärk under graviditet? Tycker det låter lite skumt faktiskt. Jag hade ingen mens förra gången jag var gravid (dotter som är 5 år nu), visst det kanske kan skilja sig från gång till gång det med. Om vi nu antar att det är ett tidigt missfall, måste jag kontakta kk? Eller naturen sköter om "det som behövs" av sig själv?
Svar på tråden Gravid trots mens? positivt test.