Inlägg från: Pimpinellan |Visa alla inlägg
  • Pimpinellan

    Grannen borrar med slagborr kl.20 en vardagskväll,helt OK enligt störningsjouren.

    I 1,5 år bodde jag under en knarkare som påtänd på nätterna bedrev verkstad inomhus Vi pratar borr,såg,hammare ibland mellan 23.00 till 7.00! Det var stört omöjligt att vräka karln trots att han dessutom inte betalat hyran på ett halvår för han vägrade öppna dörren och då går det inte vräka nån. Fantastisk logik eller hur!? Bara jag av 30 hyresgäster som ens vågade anmäla honom.
    I vanliga fall gäller kl.22.00 i hyreshus Fram tills dess får man göra vad man vill. Jag är SÅÅÅÅ tacksam att vi bor i eget hus utan grannar nära inpå!

  • Pimpinellan
    sasssyy skrev 2009-10-22 14:57:59 följande:
    HUUU fast .. där gjorde hyresvärden fel. har han inte betalat hyran på TRE månader så har han mer än laglig rätt att avhysa honom och det görs genom att brev sänds till honom, sen kommer kronofogden dit, och öppnar han inte rings låssmed och polis till platsen och så avhyser man personen rent fysiskt.. Låter hemskt och ÄR hemskt, har varit med på två avhysningar i egenskap av representant för hyresgästföreningen i fall som .. påminner lite om det du nämner. Det spelar inte någon som helst roll eg hur många eller få polisanmälningar en hyresgäst har, för där är det upp till värden vad som är gränsen för vräkning, men vad gällande obetalda hyror kan man eg bli vräkt efter EN försenad hyra men gängse är att det är tre månader, skickat till inkasso och därefter till KF som avger dom.. många väntar dock längre än tre månader för att försöka nå en uppgörelse med hyresgästen. I ditt fall hade jag hänvisat till hyresnämnden... men nu slipper du ju problemet iaf tack gode gud, men det är inte acceptabelt att ha det så.
    Hyresvärden försökte,tro mig,men ärendet låg hos polisen och de sa att vägrar han släppa in dem går det inte vräka nån. Kändes som moment 22! Jag har än idag svårt för hammare och borrljud,sån psykisk terror var det att bo där. Jag kunde inte flytta heller bara sådär så det vara bara att stå ut. Till slut fick han nog en betald enrummare som han höll på med knark och annat skulle jag tro.
  • Pimpinellan
    sasssyy skrev 2009-10-22 15:18:55 följande:
    skitsnack från polisens sida.. de ska tillkalla låssmed som hjälper till så att de kan bryta sig in.. men nu är det ju passerad tid.Förstår dig så väl.. vi bodde under ett gäng ungdomar (ha hajag var själv 27 då så jag var inte så gammal) som festade varenda natt i 7 månader, varje gång vi ringde störningsjouren så slutade dem. Jouren anropades via polisradio.. och de avlyssnade den så attt de stängde av musiken när de kom... och när inte de festade satt grannen emellan (de bodde 2 våningar över oss) och "snickrade" på sina smycken, han gjorde smycken av gamla mynt som han satt och hammrade ut fram till midnatt, sen tog festandet vid Jag var ett VRAK och hyresvärden bara viftade bort det tills jag själv tog reda på att de unga killarna hyrde olovligt i andra hand och han som tillverkade smycken använde bostaden som verkstad och butik (vilket man inte får utan värdens godkännande).HÄNDER sånt får man kalla in hyresgästföreningen.. det räcker att (om man inte redan är medlem) ringa medlemsregistret och registrera sig, är nog bra om man betalar första månadsavgiften också så har man rätt till hjälp.
    Polisen i Uppsala prioriterade nog inte en vräkning. Värre saker att ta itu med,men som jag led! Och andra _måste_ ha lidit även om ingen sa nåt p.g.a att de inte vågade. Jag fick ta en hel del från grannen under denna tid för han räknade ut att det var jag som anmält,men sånt kan jag ta. Du vet ju själv hur frustrerande sånt här kan vara! Jag hade nog gjort annorlunda idag,inte gett mig en tum,men då orkade jag inte mer än anmäla och ringa gång på gång. Finns fördelar med egen kuppe!
Svar på tråden Grannen borrar med slagborr kl.20 en vardagskväll,helt OK enligt störningsjouren.