Inlägg från: Solvår H |Visa alla inlägg
  • Solvår H

    Hur fungerar allt kring adoption?

    Bite me skrev 2009-11-01 23:06:33 följande:


    Och varför ska man behöva gå en föräldrakurs då man redan är förälder?
    Föräldrakursen inför adoption handlar inte om hur man sköter ett barn utan hur det är/kan vara/vilka frågeställningar som kan dyka upp speciellt när man blir föräldrar till ett barn som redan finns, som blivit lämnat att sina biologiska föräldrar, som helt enkelt har en del bagage när det kommer till sin nya familj.
  • Solvår H
    Juno skrev 2009-11-02 18:46:13 följande:
    Tänker så här att om man inte kan spara ihop det på den den tiden väntan tar, så har man kanske inte råd att försörja ett barn. Ett barn kostar i genomsnitt 3000 i månaden. Det blir 36 000 på ett år, 108 000 på tre år.
    Det håller jag faktiskt inte alls med om. Alla föräldrar har "driftskostnader" för sina barn men adoptivföräldrar har dessutom en stor kostnad för att få barnet. Alltså utöver de 3000 kr du säger det kostar per månad (vi gör inte av med 6000 kr på våra två barn per månad, det kan jag lova). Självklart ska man kunna adoptera utan att ha haft möjligheten att sparar ihop 200 000 kr eller mer!
    Alla adoptioner tar inte lång tid, våra har inte gjort det och vi hade därmed inte lång tid på oss att spara.
    Vi använde delvis sparkapital (säkerthetssparande, inte sparat till just adoption)men ville inte ta allt vi ägde och hade heller (det hade för övrigt inte räckt men det är en annan historia) då det känns otroligt riskabelt att inte ha en buffert när man fått barn. Fösta gången kunde vi låna en del på huset till förmånlig ränta och andra gången ställde våra föäldrar upp med ett ännu mer förmånligt lån. Till tredje adoptionen hoppas vi att vi vinner på lotto.
Svar på tråden Hur fungerar allt kring adoption?