Inlägg från: Labbematte |Visa alla inlägg
  • Labbematte

    bitande valp

    Jag hade löst problemet genom att inte göra så stor grej av det (som förbud ofta gör). Jag ser till att beteendet får oönskade effekter men utan att bråka om det.

    Min labbe var helgalen som valp och att jag tjafsade med honom hela tiden gjorde bara att vårat förhållande blev trist och negativt laddat.

    Så jag skulle sätta lite grindar mellan olika rum, eller skaffa en hage av kompostgaller. När valpen biter och är jobbig, säg "aj" och antingen sätt valpen i hagen- eller ännu bättre- förlytta dig själv ut över grinden.

    På det viset blir konsekvensen jättetydlig. Biter man för hårt försvinner det roliga.
    Sen måste det finnas massor med bra alternativ att tugga på. Tugg- och bitbehovet är enormt hos valpar!!!
    Man varken ska eller kan straffa bort det, utan det handlar om att lära in acceptabla gränser för hur man använder munnen.

Svar på tråden bitande valp