• C060908

    Unga mödrar Danmark

    Här Fortsätter vi att diskutera programmet "Unga mödrar" som visas på kanal 5, Måndag-Torsdag kl 16.30. Hoppas alla hittar hit

    Inga spoilers i denna tråd
    För er som inte ritkigt kan hålla er borta från spoilers, snälla ta det i "spoilertråden"
    www.familjeliv.se/Forum-5-156/m38537935.html

    Här kommer en lista på de unga mödrarna i programmet:

    *Malou Stella, har sonen Tino och bor hemma hos sin mamma Britta

    *Christina, har sonen Markus. Vet ej vem pappan är, bor tillsammans med Brian

    *Christina och Peter, har sonen Lukas. Ofta stökigt hemma och Christina har förstorat brösten

    *Christina och Dennis, har sönerna Sebastian och Simon. Har mycket problem med socialen.

    *Camilla, har sonen Oliver med Kieu, de är inte tillsammans längre. Camilla har träffat en ny man som heter Christian, de är nyförlovade.

    *Camilla och Benjamin, har sönerna Jonas, Kaspar och Niklas. Camilla har åkt dit för bidragsfusk. Hon vill gärna ha ett fjärde barn.

    *Louise och Ronni, har sönerna Sebastian och Tobias. Precis flyttat till hus.

    *Nadia, har sonen Sebastian, pappan är inte en del av deras liv. Nadia är nu tillsammans med Rene, de blev gravida men barnet var sjukt och fick förlösas i v 19. Nadia har leukemi.

    *Michelle, har dottern Victoria med Simon. De gifte sig och skilde sig efter två månader. De har varit tillsammans till och från.

    *Sofie, har sonen Elias med Simon (Samma Simon som är pappa till Victoria). Det tog slut med Simon innan Elias var född. Vet inte hur ofta Simon träffar sin son men Michelle och Sofie umgås.

    *Bente, har dottern Emma med David. Bente var med i militären medan David var hemma med dottern. Det är slut mellan Bente och David vilket leder till mycket konflikter.

    *June och Hans-Christian, har dottern Cecilie. De bor i hus på landet och har massa djur.

    *AnnBeth, har sonen David. Hon har nu börjat plugga igen. Bor nära sin mamma och är där ofta.

    *Marlene, gravid. Mamman kasta ut henne när hon fick reda på graviditeten så Marlene har fått bo hos sin mormor.

    *Katherina, har sonen Mikkel. Precis flyttat till ny lägenhet och har nu svårt att få ekonomin att gå ihop. Problem med mikkels uppfostran/beteende.

    *Dina, har sonen Sonny. Flyttade tillbaka till Greve med sin mamma och skulle börja studera. De bodde i Fredrikshavn en kort period.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-04 20:22
    OBS DENNA TRÅDEN GÄLLER ÄVEN FÖR NORSKA UNGA MÖDRAR SOM BÖRJAR IMORGON TISDAG 5 JANUARI KLOCKAN 20.00 EN LISTA MED DOM NORSKA UNGA MÖDRARNA KOMMER SNART!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-26 20:18
    Onsdag 28 April 17.00 börjar Unga mödrar igen på Kanal 5!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-05-06 20:01
    Missat något avsnitt eller vill du se några gamla avsnitt? Både norska och danska unga mödrar hittar du här www.kanal5play.se/start (det är gratis att titta på programmen)

  • Svar på tråden Unga mödrar Danmark
  • AmandaBrun

    Är det bara jag som saknar några gravida att följa i programmet? Tycker det är spännande

  • C060908
    AmandaBrun skrev 2010-04-29 17:30:57 följande:
    Är det bara jag som saknar några gravida att följa i programmet? Tycker det är spännande
    Håller med.. Super trist.. Fan jag vet inte om jag ska tycka synd om katarina eller inte.. Men det känns ju inte som om hon har några engagerade vuxna runt omkring sig? Föräldrar eller mor och farföräldrar.. MS är ju inte toppen heller men hon har ju en engagerad mamma som ser till att Tino och MS har det dom behöver..
  • AmandaBrun
    C060908 skrev 2010-04-29 19:37:00 följande:
    Håller med.. Super trist.. Fan jag vet inte om jag ska tycka synd om katarina eller inte.. Men det känns ju inte som om hon har några engagerade vuxna runt omkring sig? Föräldrar eller mor och farföräldrar.. MS är ju inte toppen heller men hon har ju en engagerad mamma som ser till att Tino och MS har det dom behöver..
    Ja men nästa avsnitt får vi möta ett preggo

    Nä hon har verkligen ingen. Det är tragiskt.
  • Arentorpbebis

    den nya mamman Sine? heter hon så? den blonda bleka smala, Tycker hon ser mer ut som en 10-12år än 16!!!

  • Arentorpbebis

    Å lämnade Sine sitt barn ute i vagnen?!!!!! när de bor i lägenhet {#lang_emotions_surprised}

  • Isanje
    Arentorpbebis skrev 2010-04-29 23:07:54 följande:
    den nya mamman Sine? heter hon så? den blonda bleka smala, Tycker hon ser mer ut som en 10-12år än 16!!!
    Sine är väl mamman men Isabella? den brunetten?
  • mamma hampus

    Sine den blonda smala e mamma till Oliver hon som bjöd sin mamma på middag..

    Stine är mamma till Isabella som har ny pojkvän och som hade problem med maten ett tag.

  • Isanje
    mamma hampus skrev 2010-04-30 09:13:48 följande:
    Sine den blonda smala e mamma till Oliver hon som bjöd sin mamma på middag.. Stine är mamma till Isabella som har ny pojkvän och som hade problem med maten ett tag.
    hahaha jaha
  • mamma hampus

    Rätta mig om jag har fel men jag antar att det är så..

    Jag blev lite sur när Melissa skulle åka buss när hon berättade att de inte sänker ner bussen eller låter inte vissa mammor åka med bara för att de har barnvagn med sig.Annan sak om bussen är full för då kan man som busschafför att det kommer en till för den är full.Men jag håller med om att vagnen var inte fin men härlig blå färg,men det att bussen skall sänka lite så man kommer upp på bussen eller ner det tycker jag att det är ju självklart..Men jag har varit själv med om det att de sänker för pensionärer men inte vi som kom med barnvagn.Och det skall få plats med både vagn och rullator m.m..Hur ser det ut på era bussar sänker de för de äldre och med barnvagn?

Svar på tråden Unga mödrar Danmark