• C060908

    Unga mödrar Danmark

    Här Fortsätter vi att diskutera programmet "Unga mödrar" som visas på kanal 5, Måndag-Torsdag kl 16.30. Hoppas alla hittar hit

    Inga spoilers i denna tråd
    För er som inte ritkigt kan hålla er borta från spoilers, snälla ta det i "spoilertråden"
    www.familjeliv.se/Forum-5-156/m38537935.html

    Här kommer en lista på de unga mödrarna i programmet:

    *Malou Stella, har sonen Tino och bor hemma hos sin mamma Britta

    *Christina, har sonen Markus. Vet ej vem pappan är, bor tillsammans med Brian

    *Christina och Peter, har sonen Lukas. Ofta stökigt hemma och Christina har förstorat brösten

    *Christina och Dennis, har sönerna Sebastian och Simon. Har mycket problem med socialen.

    *Camilla, har sonen Oliver med Kieu, de är inte tillsammans längre. Camilla har träffat en ny man som heter Christian, de är nyförlovade.

    *Camilla och Benjamin, har sönerna Jonas, Kaspar och Niklas. Camilla har åkt dit för bidragsfusk. Hon vill gärna ha ett fjärde barn.

    *Louise och Ronni, har sönerna Sebastian och Tobias. Precis flyttat till hus.

    *Nadia, har sonen Sebastian, pappan är inte en del av deras liv. Nadia är nu tillsammans med Rene, de blev gravida men barnet var sjukt och fick förlösas i v 19. Nadia har leukemi.

    *Michelle, har dottern Victoria med Simon. De gifte sig och skilde sig efter två månader. De har varit tillsammans till och från.

    *Sofie, har sonen Elias med Simon (Samma Simon som är pappa till Victoria). Det tog slut med Simon innan Elias var född. Vet inte hur ofta Simon träffar sin son men Michelle och Sofie umgås.

    *Bente, har dottern Emma med David. Bente var med i militären medan David var hemma med dottern. Det är slut mellan Bente och David vilket leder till mycket konflikter.

    *June och Hans-Christian, har dottern Cecilie. De bor i hus på landet och har massa djur.

    *AnnBeth, har sonen David. Hon har nu börjat plugga igen. Bor nära sin mamma och är där ofta.

    *Marlene, gravid. Mamman kasta ut henne när hon fick reda på graviditeten så Marlene har fått bo hos sin mormor.

    *Katherina, har sonen Mikkel. Precis flyttat till ny lägenhet och har nu svårt att få ekonomin att gå ihop. Problem med mikkels uppfostran/beteende.

    *Dina, har sonen Sonny. Flyttade tillbaka till Greve med sin mamma och skulle börja studera. De bodde i Fredrikshavn en kort period.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-04 20:22
    OBS DENNA TRÅDEN GÄLLER ÄVEN FÖR NORSKA UNGA MÖDRAR SOM BÖRJAR IMORGON TISDAG 5 JANUARI KLOCKAN 20.00 EN LISTA MED DOM NORSKA UNGA MÖDRARNA KOMMER SNART!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-26 20:18
    Onsdag 28 April 17.00 börjar Unga mödrar igen på Kanal 5!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-05-06 20:01
    Missat något avsnitt eller vill du se några gamla avsnitt? Både norska och danska unga mödrar hittar du här www.kanal5play.se/start (det är gratis att titta på programmen)

  • Svar på tråden Unga mödrar Danmark
  • mamma hampus

    Så nu har man sett de två avsnitten man missade igår,fick lite rysningar när de var på kyrkogården och sedan fick se att Melissas barn var dålig.Hoppas att det kommer att gå bra för våra unga mödrar..är det någon av er som har kollat något om de svenska mammorna som det gör lite reklam för i hörnet i bland.Jag har tänkt många gånger gå in  där när jag ser det men glömmer det lika fort.

    Någon som vill säga något om gårddags avsnitt?

  • Småtokig
    mamma hampus skrev 2010-05-05 11:29:04 följande:
    Så nu har man sett de två avsnitten man missade igår,fick lite rysningar när de var på kyrkogården och sedan fick se att Melissas barn var dålig.Hoppas att det kommer att gå bra för våra unga mödrar..är det någon av er som har kollat något om de svenska mammorna som det gör lite reklam för i hörnet i bland.Jag har tänkt många gånger gå in  där när jag ser det men glömmer det lika fort.Någon som vill säga något om gårddags avsnitt?
    Ivilket hörn? Det har jag nog missat
    ♥Albin 20070116 ♥Alicia 20090408♥
  • mamma hampus

    När man ser det på tv så brukar de komma upp en ruta om nästa program och så men det står något om de svenska unga mammorna att man får vara med och diskutera det är väl någonstans på kanal 5.se eller något.Får kolla extra när de visas i kväll

  • Nyfiken gul
    mamma hampus skrev 2010-05-05 11:37:02 följande:
    När man ser det på tv så brukar de komma upp en ruta om nästa program och så men det står något om de svenska unga mammorna att man får vara med och diskutera det är väl någonstans på kanal 5.se eller något.Får kolla extra när de visas i kväll
    det frågas om att om man är en ung mamma så kan man gå in och diskutera.. det står formulerat på olika sätt nästan varje dag...
    Victor född 10/6 - 2008- - vår älskade son!
  • Orion87

    Jag skulle aldrig vågat lämna mitt barn och gå och sätta mig vid datorn om jag var Melissa.

  • sasssyy

    Vet inte varför men som någon annan skrev så har jag lite svårt för hon Inge.. tycker iofs att hon verkar vara lite smart som tänker på skolan först men varför tvättar inte människan håret!??!

    Fel fokus.. jag vet.. men det ser ju såååå flottigt och äckligt ut, och jaaa jag vet att håret blir flottigt när man blir gravid, har ju själv varit där, men sitta i tv framför kameror utan att ens försöka göra sig lite fin... man behöver ju inte gå till överdrift... Melissa verkar ju lägga mer tid på smink än att kolla Facebook så det är nog inte facebookandet som tar tid från sonen där...

    nää fy vad bitter och elakt det här blev...fy på mig

  • AmandaBrun
    sasssyy skrev 2010-05-05 17:44:14 följande:
    Vet inte varför men som någon annan skrev så har jag lite svårt för hon Inge.. tycker iofs att hon verkar vara lite smart som tänker på skolan först men varför tvättar inte människan håret!??! Fel fokus.. jag vet.. men det ser ju såååå flottigt och äckligt ut, och jaaa jag vet att håret blir flottigt när man blir gravid, har ju själv varit där, men sitta i tv framför kameror utan att ens försöka göra sig lite fin... man behöver ju inte gå till överdrift... Melissa verkar ju lägga mer tid på smink än att kolla Facebook så det är nog inte facebookandet som tar tid från sonen där... nää fy vad bitter och elakt det här blev...fy på mig
  • sasssyy

    men sååå fruktansvärt synd om melissa... som börjat tappa färgen...... omg

  • Orion87

    jag brukar mest lägga till hennes konstiga ögonbryn och hennes vita öron.

Svar på tråden Unga mödrar Danmark