• C060908

    Unga mödrar Danmark

    Här Fortsätter vi att diskutera programmet "Unga mödrar" som visas på kanal 5, Måndag-Torsdag kl 16.30. Hoppas alla hittar hit

    Inga spoilers i denna tråd
    För er som inte ritkigt kan hålla er borta från spoilers, snälla ta det i "spoilertråden"
    www.familjeliv.se/Forum-5-156/m38537935.html

    Här kommer en lista på de unga mödrarna i programmet:

    *Malou Stella, har sonen Tino och bor hemma hos sin mamma Britta

    *Christina, har sonen Markus. Vet ej vem pappan är, bor tillsammans med Brian

    *Christina och Peter, har sonen Lukas. Ofta stökigt hemma och Christina har förstorat brösten

    *Christina och Dennis, har sönerna Sebastian och Simon. Har mycket problem med socialen.

    *Camilla, har sonen Oliver med Kieu, de är inte tillsammans längre. Camilla har träffat en ny man som heter Christian, de är nyförlovade.

    *Camilla och Benjamin, har sönerna Jonas, Kaspar och Niklas. Camilla har åkt dit för bidragsfusk. Hon vill gärna ha ett fjärde barn.

    *Louise och Ronni, har sönerna Sebastian och Tobias. Precis flyttat till hus.

    *Nadia, har sonen Sebastian, pappan är inte en del av deras liv. Nadia är nu tillsammans med Rene, de blev gravida men barnet var sjukt och fick förlösas i v 19. Nadia har leukemi.

    *Michelle, har dottern Victoria med Simon. De gifte sig och skilde sig efter två månader. De har varit tillsammans till och från.

    *Sofie, har sonen Elias med Simon (Samma Simon som är pappa till Victoria). Det tog slut med Simon innan Elias var född. Vet inte hur ofta Simon träffar sin son men Michelle och Sofie umgås.

    *Bente, har dottern Emma med David. Bente var med i militären medan David var hemma med dottern. Det är slut mellan Bente och David vilket leder till mycket konflikter.

    *June och Hans-Christian, har dottern Cecilie. De bor i hus på landet och har massa djur.

    *AnnBeth, har sonen David. Hon har nu börjat plugga igen. Bor nära sin mamma och är där ofta.

    *Marlene, gravid. Mamman kasta ut henne när hon fick reda på graviditeten så Marlene har fått bo hos sin mormor.

    *Katherina, har sonen Mikkel. Precis flyttat till ny lägenhet och har nu svårt att få ekonomin att gå ihop. Problem med mikkels uppfostran/beteende.

    *Dina, har sonen Sonny. Flyttade tillbaka till Greve med sin mamma och skulle börja studera. De bodde i Fredrikshavn en kort period.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-04 20:22
    OBS DENNA TRÅDEN GÄLLER ÄVEN FÖR NORSKA UNGA MÖDRAR SOM BÖRJAR IMORGON TISDAG 5 JANUARI KLOCKAN 20.00 EN LISTA MED DOM NORSKA UNGA MÖDRARNA KOMMER SNART!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-26 20:18
    Onsdag 28 April 17.00 börjar Unga mödrar igen på Kanal 5!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-05-06 20:01
    Missat något avsnitt eller vill du se några gamla avsnitt? Både norska och danska unga mödrar hittar du här www.kanal5play.se/start (det är gratis att titta på programmen)

  • Svar på tråden Unga mödrar Danmark
  • SuperDanil
    mamma hampus skrev 2010-05-11 18:15:41 följande:
    Vad tyckte ni om dagens avsnitt?Hanna verkar vara en mysig tjej,men hennes mamma tyckte jag sådär visst jon är väl lika lycklig för att bli mormor men när man såg hennes långa hår och var så mager.Och att de sov tillsammans men som tur var det bara för tillfälligt medan de skall renovera övervåningen men att hennes mamma pussade på magen och börja be.Jag tyckte lite sådär om det visst alla får väl göra som de vill men min mamma pussade aldrig min mage när jag var gravid.Och till er som retades lite på att Stine hade mycket fett hår eller liknade jag småskrattade lite och tänkte på er när jag såg Hanna "en till mamma det kommer skrivas om" nu var jag hemsk mot er i stället.Det var roligt och se Camilla igen och se hennes lilla Oliver,vad har vuxit och väldigt lik sin pappa.Men mest utseendet tycker jag och att han hade vattenkopper tyckte jag att han var lite pigg i mellanåt,och att fick äta brevid sängen medan han titta på film det är väl inte så bra att han får äta sådant innan maten som de höll på med.Och för att se Line igen var kul hon passade i långt hår men det var inte mycket möbler det hade men jag har för mig att de hade mer i lägenheten eller vad har de tagit vägen?..Jag tyckte också att det var dålig stil av läkaren att de inte såg att det var något som var fel.Jag skulle också bli orolig som Melissa blev men jag blev glad också att man fick veta att han skulle bli frisk.Men det återse hur det blir i framtiden jag tycker att Melissa ser tunnhårig när de zommar in hennes hår tycker jag är det någon mer som har tänkt på det..Nu har jag nog skrivet lite om varje person..
    inte för att vara sådan  men Camilla sa ju att han varit sjuk i vattkoppor och nu hade varit första dagen på dagis. Han var alltså väldigt trött efter den dagen!
    och de hade även ganska nyligen fått honom att sluta med blöja och då hade de gett honom en godis varje gång han kissade i potta (eller vad han nu kissar osv) och nu gjorde de inte så längre OM det inte var så att han var trött eller sjuk. För var han trött eller sjuk så blev orken mindre till att gå upp och kissa. Så nu/idag fick han godis för att det visade att han var duktig. Så de belönade bara hans beteende och det kan väl vara skönt att få ligga och kolla på film och äta godis när man inte känner sig pigg...

    Alltså Line och killen hade flyttat till hus. Verkade vara många rum. Men bara mannen jobbar och Line går på soc så de hade inte råd att möblera alla rum. Jag ser inget fel i det...

    Så var min tolkning av allt iaf
  • xXMaLoXx
    marla333 skrev 2010-05-11 20:03:03 följande:
    tycker det är konstigt att bm är så hårda på att informera om det här i sverige. tror inte jag sett många gravida här röka... fast det kanske har med åldern att göra också? att de är unga och omogna kanske? tycker att de flesta i serien har problem med sin familj och omgivning, typ alkoholiserade förälder eller problem i skolan eller sånt. att de har varit problembarn. eller har jag för mkt fördomar nu? =)
    Danmark har en mer "avslappnad" (om man nu kan kalla det så i det här fallet) syn på alkohol och tobak. Deras drottning te x hymlar inte med att hon röker mängder, medans våran kung smyger os v. De är mer livsnjutare i Danmark, vilket märks på både dryck och mat så att säga. De har inte direkt panik när det gäller hälsan *s*
  • livet med barn

    när lägger dom ut avsnitten på hemsidan? skulle kolla på dagens idag då jag missa det på tvn, men det som stid som dagens var gårdagens


    ~ William 13/2 ~
  • C060908
    livet med barn skrev 2010-05-11 21:47:50 följande:
    när lägger dom ut avsnitten på hemsidan? skulle kolla på dagens idag då jag missa det på tvn, men det som stid som dagens var gårdagens
    Dom skulle varit ute förlänge sedan.. Men dom har krånglat regält dom senaste dagarna.. fattar inte varför..
  • livet med barn
    C060908 skrev 2010-05-11 21:52:02 följande:
    Dom skulle varit ute förlänge sedan.. Men dom har krånglat regält dom senaste dagarna.. fattar inte varför..
    jag såg dom idag, helt knäppt att dom ska krångla
    ~ William 13/2 ~
  • Arentorpbebis

    Nu har jag kollat ikapp! Först tänkte ja åh hanna hon kanske blir intressant å följa, Men hon sjönk som en sten ganska fort!
    Att först gå till ett ultraljud för å kolla att ens barn är friskt mm och att vara orolig inför det, och att sedan få veta att allt ser normalt ut, och att gå ut å röka så fort man kommit utanför dörren.... fyyyy fan! åhhh du kommer att få ett friskt barn, ja jag är jättelycklig! Du ditt satans as, skulle inte röka om det nu verkligen var viktigt för dig att barnet är friskt!
    å sen sitter mamman inne å röker å ..........usch nått av det värsta jag vet här i livet är gravida och föräldrar som röker {#lang_emotions_frown}

  • mamma hampus

    Jag håller med jag tycker inte heller om folk som röker när de är gravida eller om barn är i närheten..Och det stinker verkligen när man gör det inne också min mamma och syster röker men dom är alltid ute och  röker och gör uppehåll medan de har varit gravida och det tycker jag är bra..Jag själv röker inte men jag kan vara med som sällskap och prata lite men inte att jag röker själv samma gäller på fest tycker jag.

    Jo det jag menar med Hannas mamma var att jag tyckte att hon var väldigt smal och lite småäklig och detta långa hår.Och sedan att de delade säng och hon pussade magen och började sjunga för den och be för den..men det är vad jag tycker..

    Och Camillas son Oliver tyckte bara att han såg pigg ut när han gick till toaletten det var det enda jag regerade på och sedan såg man hur hängig han var när han låg i sängen och tittade på filmen..

    Vad tror ni händer mer idag då?

  • Gloxi

    Jag bor i Danmark och vill bara berätta att det även här avrådes från rökning och alkohol under graviditeten. När jag var på inskrivning, så var det bland det första sjuksköterskan frågade om.

    De flesta tjejer i unga mödrar verkar tyvärr komma från dysfunktionella familjer, så deras ålder kombinerat med brist på bra förebilder är nog orsaken till rökningen. Tyvärr såg jag en äldre höggravid kvinna röka utanför sjukhuset för ett tag sedan. Jag kan inte hjälpa det, men jag blir riktigt arg när jag ser gravida kvinnor röka och det är värre när de dessutom är äldre och borde ha mer vett i skallen. Har själv feströkt och snusat, så jag vet att det inte är helt lätt att sluta. Men, det går om man har självdisciplin.

  • Arentorpbebis
    mamma hampus skrev 2010-05-12 10:57:36 följande: .Jo det jag menar med Hannas mamma var att jag tyckte att hon var väldigt smal och lite småäklig och detta långa hår.Och sedan att de delade säng och hon pussade magen och började sjunga för den och be för den..men det är vad jag tycker..
    Ja herregud! börja undra vad tusan det var frågan om när när de la sig i samma säng å hon skulle pussa å smeka på magen.... känndes allt annat än rätt på nått sätt!
    kanske inte var något konstigt så men man får en konstig känsla i magen! {#lang_emotions_surprised}
  • livet med barn
    mamma hampus skrev 2010-05-12 10:57:36 följande:
    Jag håller med jag tycker inte heller om folk som röker när de är gravida eller om barn är i närheten..Och det stinker verkligen när man gör det inne också min mamma och syster röker men dom är alltid ute och  röker och gör uppehåll medan de har varit gravida och det tycker jag är bra..Jag själv röker inte men jag kan vara med som sällskap och prata lite men inte att jag röker själv samma gäller på fest tycker jag. Jo det jag menar med Hannas mamma var att jag tyckte att hon var väldigt smal och lite småäklig och detta långa hår.Och sedan att de delade säng och hon pussade magen och började sjunga för den och be för den..men det är vad jag tycker.. Och Camillas son Oliver tyckte bara att han såg pigg ut när han gick till toaletten det var det enda jag regerade på och sedan såg man hur hängig han var när han låg i sängen och tittade på filmen.. Vad tror ni händer mer idag då?
    håller med det där när hannas mamma höll på med magen och det.. USCH kändes lite insest nästan =/ men det är bara vad jag tycker
    ~ William 13/2 ~
Svar på tråden Unga mödrar Danmark